Rheinmetall poinformował o zawarciu z Federalnym Urzędem do spraw Wyposażenia Bundeswehry (BAAINBw) umowy na dostawę części zamiennych i narzędzi do obsługi bojowych wozów piechoty Puma. Wartość kontraktu określono na 54 miliony euro.

Zgodnie z porozumieniem pierwsze dostawy zamówionego sprzętu zostaną zrealizowane w połowie 2020 roku. Wojsko zapłaciło już pierwszą ratę w wysokości 10 milionów euro; reszta będzie trafiać do koncernu do 2022 roku. W tym samym czasie zakończą się dostawy sprzętu, który trafi do centrów logistycznych Heeresinstandsetzungslogistik GmbH w Sankt Wendel i Bonn.

Dostawy wyposażenia ma na celu utrzymanie sprawności technicznej bojowych wozów piechoty Puma, które systematycznie – do 2030 roku – zastąpią wszystkie Mardery 1. W lipcu 2019 roku zdecydowano, że Bundeswehra zmodernizuje czterdzieści jeden Pum, aby były zdolne do działań w tak zwanej szpicy NATO (Very High Joint Readiness Task Force 2023).

Studia wykazują, że niemieckie wojska lądowe powinny posiadać 560 bojowych wozów piechoty. Do marca ubiegłego roku dostarczono 269 z 350 zamówionych wozów, zaś dostawy wszystkich mają zakończyć się w sierpniu. Niemieckie ministerstwo obrony zatwierdziło w czerwcu 2019 roku zakup dodatkowych wozów tego typu. Oprócz tego – na podstawie analizy wymagań operacyjnych i kosztów – podjęto decyzję, że pojazdy systematycznie ulepszane.

Zobacz też: Puma wypadła z czeskiego przetargu na bwp

(janes.com)

materiały prasowe Rheinmetall Defence