Koncern Rheinmetall poinformował o podpisaniu z Federalnym Urzędem do spraw Wyposażenia, Technik Informatycznych i Wsparcia Eksploatacji Bundeswehry (BAAINBw) kontraktu na opracowanie demonstratora technologii bojowego lasera dla niemieckiej marynarki wojennej. Urządzenie zostanie zainstalowane na pokładzie fregaty Sachsen typu 124 i przejedzie wraz z nią roczny cykl prób.

Według Rheinmetalla pod koniec pierwszej połowy tego roku BAAINBw zwróciło się do koncernu w sprawie opracowania demonstratora technologii źródła lasera. Tym samym potentat zbrojeniowy nie będzie opracowywał kompletnego systemu, ale jego kluczowy element. Wartość kontraktu ma wynosić kilkadziesiąt milionów euro. Nie podano harmonogramu prac.

Firma zdecydowała się wykorzystać rozwijaną od lat i z powodzeniem testowaną technikę sprzężenia spektralnego. W skrócie chodzi o koncentrowanie w jednym punkcie wiązki światła kilku laserów. BAAINBw zamówił urządzenie o mocy powyżej 20 kilowatów. Aby spełnić ten wymóg, Rheinmetall zamierza zastosować dwanaście laserów światłowodowych o mocy 2 kilowatów każdy.

Sprzężenie spektralne oferuje kilka zalet w stosunku do systemów opartych na działaniu wiązki pojedynczego lasera. Systemy złożone z kilku słabszych laserów są prostsze, bardziej modułowe i w pełni skalowalne – pozwalając swobodnie zwiększać lub zmniejszać moc i rozmiary urządzenia.

Rheinmetall po raz pierwszy zaprezentował publicznie swoje lasery bojowe na targach DSI w roku 2015. W tym samym roku niemiecka marynarka wojenna przeprowadziła udane próby lasera bojowego zamontowanego na pokładzie okrętu. Ujawniono na ten temat bardzo niewiele informacji. Wiadomo, że urządzenie o mocy 10 kilowatów zainstalowano na lawecie działka MLG 27 i przy jego użyciu skutecznie porażono cele znajdujące się na lądzie. Były to pierwsze tego typu testy w Europie.

Koncern chwali się, że w roku 2018 w ramach realizowanego z BAAINBw projektu badawczego przetestowano w warunkach laboratoryjnych laser o mocy 20 kilowatów. W ubiegłym roku Rheinmetall i MBDA Deutschland zapowiedziały wspólne opracowanie demonstratora technologii lasera bojowego i jego integrację z korwetami typu K130.

Chociaż niemieckie firmy są w światowej czołówce prac nad laserami bojowymi, proces wprowadzania takiej broni na wyposażenie Bundeswehry przebiegał do tej pory, pomimo szumnych zapowiedzi, bardzo powoli. Przyczyną jest bardzo ostrożne i dokładne podejście ze strony wojskowych, a zwłaszcza BAAINBw.

W efekcie światowym liderem we wdrażaniu bojowych laserów są Stany Zjednoczone. Wiosną tego roku program testów laserowych zestawów przeciwlotniczych w warunkach operacyjnych rozpoczęły amerykańskie siły powietrzne. Z kolei 16 maja okręt desantowy-dok USS Portland (LPD 27) po raz pierwszy zestrzelił drona przy użyciu lasera SSL-TM o mocy 30 kilowatów.

Na zakończenie trzeba wspomnieć o pierwszym przypadku zestrzelenia drona laserem w warunkach bojowych, chociaż prawdziwość tego zdarzenia wciąż podawana jest w wątpliwość. 3 sierpnia 2019 roku w rejonie Misraty w Libii siły rządowe (GNA) miały zestrzelić bezzałogowiec Wing Loong II dostarczony LNA przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Sukces i palma pierwszeństwa mają należeć do lasera nieujawnionego typu o mocy 50 kilowatów opracowanego w Turcji.

Zobacz też: BAE Systems proponuje US Navy broń mikrofalową

(rheinmetall-defence.com)

Bundeswehr-Fotos, Creative Commons Attribution 2.0 Generic