Niemiecki producent wozów bojowych Rheinmetall potwierdził, że prowadzi wstępne rozmowy na temat zakupu konkurencyjnej spółki Krauss-Maffei Wegmann (KMW). Taka transakcja zmieniłaby strukturę europejskiego przemysłu pancernego i może wpłynąć na przyszłość nowego europejskiego czołgu.

Krauss-Maffei Wegmann i francuski Nexter prowadzą prace nad wspólnym czołgiem nowej generacji. Jest to jeden z filarów zacieśniającej się współpracy Francji i Niemiec w dziedzinie obronności. Jednocześnie Rheinmetall pracuje nad własnym nowym wozem bojowym. Obie spółki miały w przyszłym roku zaprezentować swoje konstrukcje. Nie wiadomo, w jakim stopniu połączenie dwóch niemieckich przedsiębiorstw wpłynie na te plany.

Powołując się na ekspertów z branży zbrojeniowej, niemiecki dziennik Die Welt napisał, że z powodu prowadzonego wspólnie programu nowego czołgu francuski rząd może mieć prawo głosu przy podejmowaniu decyzji w sprawie pozwolenia na mariaż Rheinmetalla i KMW. Kilka lat temu pisało się nawet o połączeniu KMW właśnie z Nexterem. Rheinmetall w swoim oświadczeniu podkreśla, że finalizacja umowy zależy od wielu czynników politycznych i ekonomicznych oraz urzędów antymonopolowych.

Ewentualne połączenie obu producentów wozów bojowych może też mieć wpływ na amerykański program wyboru następcy bojowego wozu piechoty Bradley. Rheinmetall oferuje w Stanach Zjednoczonych pojazd Lynx, natomiast KMW może zaoferować Pumę. Co ciekawe, Rheinmetall jest członkiem konsorcjum produkującego Pumy dla Bundeswehry.

Zobacz też: Najnowsze wieści z europejskich programów pancernych

(defensenews.com)

AMB Brescia, Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0