Południowoafrykańska grupa zbrojeniowa Denel zamierza dostarczyć osiem lekkich pojazdów opancerzonych RG-32M i cztery zdalnie sterowane moduły uzbrojenia (Self Defense Remotely Operated Weapon, SDROW) siłom zbrojnym Namibii do marca 2017 roku.

Zamówiony przez Namibijczyków RG-32M to pojazd klasy MRAP (mine-resistant ambush-protected) z napędem na cztery koła i miejscem dla pięciu żołnierzy. Odporny jest na ostrzał amunicją kalibru 5,56 x 45 NATO, a także wybuchy granatów, bomb, min przeciwpiechotnych i ajdików. Ponadto ma zwiększoną ochronę przed minami przeciwpancernymi.

Przestrzeń wewnętrzna zapewnia w miarę wygodne przemieszczanie się żołnierzy oraz transport ich sprzętu podręcznego i wyposażenia specjalnego, zależnego od rodzaju misji. Czworo drzwi i właz górny umożliwią dość sprawne wsiadanie i wysiadanie żołnierzy podczas normalnego użytkowania i w sytuacjach awaryjnych. Rozmiary pojazdów pozwalają na transport dwóch na pokładzie C-130.

Wraz z ośmioma pojazdami namibijskie siły zbrojne otrzymają cztery moduły uzbrojenia SDROW wyposażone w karabin maszynowy kalibru 12,7 milimetra. SDROW jest zdolny razić cele na odległość 600 metrów i ma zwiększyć potencjał samoobrony załogi. Podobny zestaw zamontowano w pojazdach tego typu wykorzystywanych w fińskich siłach zbrojnych.

Dwa lata temu namibijska państwowa firma Windhoeker Maschinenfabrik wprowadziła do produkcji transporter opancerzony Mk III. Jeszcze wcześniej afrykański kraj zdecydował się na zakup 141 samochodów terenowych Marruá w czterech odmianach.

Zobacz też: Rosyjska broń dla Namibii

(thepatriot.com.na, armyrecognition.com)

MKFI, domena publiczna