Już niebawem na rynku wydawniczym pojawi się książka „Rewolucja kulturalna. Historia narodu 1962–1976”. Nasz serwis objął ją patronatem medialnym.

Książka skierowana jest do wszystkich miłośników historii Chińskiej Republiki Ludowej, a zwłaszcza do osób, które chcą pogłębić wiedzę na temat dekady rewolucji kulturalnej, która odcisnęła dość duże piętno na chińskiej historii. Jest to temat, o którym w Chinach kontynentalnych wciąż nie można mówić otwarcie.


Informacja o książce

Po gospodarczej klęsce Wielkiego Skoku Naprzód, który w latach 1958–1962 kosztował życie dziesiątki milionów ludzi, starzejący się Mao musiał ratować swoją pozycję i pozbyć się wrogów. Oficjalnym celem rewolucji kulturalnej było oczyszczenie kraju z elementów burżuazyjnych i kapitalistycznych, które – jak twierdził przewodniczący – stanowiły zagrożenie dla komunistycznej ideologii. Mao wykorzystał jednak tę okazję, by wystąpić przeciwko współpracownikom, w tym także wieloletnim towarzyszom broni.

Chińscy uczniowie i studenci powołali do życia Czerwoną Gwardię, przysięgając bronić przewodniczącego aż do śmierci. Wkrótce jednak z jej szeregów wyłoniły się rywalizujące ze sobą frakcje, które w imię czystości rewolucji toczyły regularne uliczne walki. W kraju zapanował chaos, interweniowało wojsko. Krwawe czystki dotknęły co pięćdziesiątego obywatela, a konsekwencje rewolucji kulturalnej były dotkliwie odczuwane przez lata.

Dostęp do świeżo odtajnionych dokumentów, raportów służby bezpieczeństwa i nieocenzurowanych wersji przemówień przywódców partyjnych pozwolił Frankowi Dikötterowi w nowatorski i niezwykle klarowny sposób opisać kolejne ciemne karty najnowszej historii Chin.

Książka, także w formie e-booka, jest dostępna w księgarni internetowej wydawnictwa w przedsprzedaży.