Izraelskie ministerstwo obrony podpisało ze spółką Israel Shipyards porozumienie, na którego mocy stocznia zaprojektuje nowy typ okrętu wojennego dla izraelskiej marynarki wojennej. Okręt nazwany Reszef ma zastąpić znajdujące się w służbie od ponad dwudziestu lat korwety typu Sa’ar 4.5.

Typ Reszef będzie bazował na sprawdzonym projekcie Sa’ar S-72. Klasa jednostki nie została określona, ale z dostępnych informacji wynika, że będzie to korweta. Przeznaczeniem jednostek tego typu będzie ochrona izraelskiej wyłącznej strefy ekonomicznej oraz morskich instalacji do wydobywania ropy naftowej i gazu. Wejście do służby nowych okrętów wojennych ma znacząco zwiększyć siłę ognia całej izraelskiej marynarki. Wszystkie systemy bojowe, które znajdą się na nowych okrętach, będą produkcji izraelskiej.

– Jesteśmy dumni, że marynarka wojenna i ministerstwo obrony zaproponowały nam partnerstwo przy projektowaniu nowego okrętu wojennego i jak zawsze w pełni poświęcimy się temu zadaniu, aby zaproponować optymalne rozwiązanie – powiedział dyrektor zarządzający stoczni Eitan Zucker.

Niewiele wiadomo na temat samych okrętów. Na zaprezentowanej wizualizacji widać, że uzbrojenie może się składać z uniwersalnej armaty na dziobie, wyrzutni rakiet przeciwlotniczych, wyrzutni pocisków przeciwokrętowych i systemu obrony bezpośredniej. Na rufie widać dwa kontenery, w których prawdopodobnie na zasadzie modułowej będzie można zainstalować różnego rodzaju wyposażenie specjalistyczne. Po ich usunięciu może tam powstać niewielkie lądowisko dla śmigłowca.

Israel Shipyards jest producentem między innymi korwet rakietowych Sa’ar 4, Sa’ar 4.5 i Sa’ar S-72, holowników, łodzi patrolowych i statków cywilnych. Wiele okrętów zbudowanych przez stocznię znajduje się w uzbrojeniu izraelskiej marynarki wojennej.

Zobacz też: Izraelskie korwety zbudują Arabowie

(Informacja prasowa)

Israel Shipyards