Chińska armia przechodzi najpoważniejsza reformę systemu rekrutacji od ponad dwudziestu lat. Jedną z rewolucyjnych zmian jest wprowadzenie rejestracji kandydatów przez internet.

W piątek Ministerstwo Obrony uruchomiło specjalny serwis dla chętnych do służby w wojsku. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca czerwca, a od 1 sierpnia chętni do służby będą stawać przed komisjami lekarskimi. Do tej pory pobór rozpoczynał się w październiku. Zmianę wprowadzono, aby dopasować termin do zakończenia edukacji w szkołach wyższych. Ministerstwo Obrony chce tym samym przyciągnąć do wojska więcej zdolnych absolwentów.

Do służby w Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej absolwenci szkół wyższych mogą się zgłaszać od roku 2001. Aby dodatkowo zachęcić absolwentów i ułatwić im zaciąg, dwa lata temu wydłużono wiek poborowy do 24. roku życia. W tym samym czasie zmniejszono także wymagania dotyczące wzrostu, wagi i wyglądu rekrutów.

Wszystkie te zmiany są związane z postępująca modernizacją sił zbrojnych, które intensywnie poszukują fachowców zdolnych do obsługi sprzętu najnowszej generacji. W roku 2009 na mniej więcej 2,3 miliona żołnierzy służących w ChALW ponad 130 tysięcy miało ukończone studia wyższe (5,6%).

Służba wojskowa w Chinach jest teoretycznie obowiązkowa, jednak olbrzymia baza werbunkowa sprawia, że od 1949 roku ani razu nie przeprowadzano poboru powszechnego. Dla większości osiemnastolatków kontakt z armią ogranicza się jedynie do formalnej rejestracji w tamtejszym odpowiedniku WKU.

(ecns.cn)