Grupa entuzjastów lotnictwa skupiona wokół British Phantom Aviation Group prowadzi prace restauracyjne przy samolocie wielozadaniowym F-4 Phantom II. Jest to maszyna o numerze XV582 znana z charakterystycznego czarnego malowania, stąd nazywana jest również „Black Mike”.

Do tej pory prace były prowadzone w bazie Leuchars, a ostatnio samolot został przewieziony do Cosfordu, gdzie 10 czerwca przyszłego roku, podczas RAF Cosford Air Show 2018, odbędzie się jego publiczna prezentacja. Będzie to specjalna atrakcja z okazji stulecia brytyjskich sił powietrznych.

F-4 były używane w brytyjskich siłach powietrznych i marynarce wojennej w latach 1969–1992. Różniły się one od samolotów amerykańskich licznymi elementami wyposażenia, w tym napędem – w maszynach brytyjskich zastosowano rodzime silniki Rolls-Royce Spey. „Black Mike” otrzymał swoje słynne malowanie w czasie służby w latach osiemdziesiątych w 111. Eskadrze Myśliwskiej. Chociaż F-4 były samolotami wielozadaniowymi, w Wielkiej Brytanii były wykorzystywana głównie w roli myśliwców przechwytujących.

– Cały zespół British Phantom Aviation Group jest niezmiernie dumny i zaszczycony możliwością pokazania XV582 na pokazach w Cosfordzie – mówił przedstawiciel grupy renowacyjnej David Butterfield. – Nasz oddany zespół wolontariuszy wykazał się wielką wiedzą i umiejętnościami żeby umożliwić transport z Leuchars. Nie możemy się doczekać tych kilku miesięcy pracy w Cosfordzie i jesteśmy pewni, że samolot będzie wielką atrakcją wystawy statycznej z okazji stulecia RAF-u.

– Phantomy RAF-u odgrywały kluczową rolę w obronie brytyjskiej przestrzeni powietrznej w szczytowym okresie zimnej wojny – dodał kierownik pokazów Peter Reoch. – Dlatego obecność samolotu tego typu na wystawie z okazji stulecia RAF-u jest niezbędna. To tylko pierwszy z wielu samolotów, które w najbliższych miesiącach zostaną przetransportowane drogą lądową do Cosfordu specjalnie na pokazy.

Zobacz też: Vulcan XM603 odrestaurowany

(cosfordairshow.co.uk)

Mike Freer, GNU Free Documentation License, Version 1.2