Gdy Stany Zjednoczone ogłosiły zamiar wycofania się z rozmów pokojowych w Afganistanie, powstała luka, którą próbowały wypełnić Chiny. Nie jest to jednak proste. Przez lata kolejne państwa starały się pośredniczyć w kontaktach między talibami a Kabulem – wszystko ze zmiennym szczęściem. Krajem, który zdaje się pozostawać na uboczu, jest Pakistan. Islamabad ma rozległe kontakty zarówno wśród ekstremistów, jak i afgańskich elit. Mimo to jego wpływy nie wykraczają poza sferę bezpieczeństwa. Wyraźnie kontrastuje to z polityką przyjętą przez największego regionalnego rywala Islamabadu – Indie.

Konflikt między tymi dwoma państwami zaognił się na nowo w lutym 2019 roku. Już wówczas władze w Kabulu zwracały uwagę, że rywalizacja sąsiadów może negatywnie wpłynąć na proces pokojowy w Afganistanie. Jednym z najpoważniejszych problemów dzielących obie strony była kwestia Kaszmiru. Często pakistańskie delegacje łączą oba zagadnienia, co nie wpływa korzystnie na sposób przedstawiania sytuacji w Afganistanie.

Premier Imran Khan, odwiedzając Stany Zjednoczone w 2019 roku (na zdjęciu), powiedział wprost, że przyjechał aby „rozmawiać o naszych trzech sąsiadach: Afganistanie, Indiach, Kaszmirze i oczywiście o Iranie”. Ówcześnie problem Kaszmiru nie cieszył się zbyt dużym zainteresowaniem międzynarodowym. Indie stanowczo odrzucały możliwość przyjęcia amerykańskiej mediacji, a Chiny nie wydawały się szczególnie zainteresowanie konfliktem.

Dla Nowego Delhi najważniejszy jest rozwój stosunków gospodarczych z Afganistanem, nie zaś angażowanie się bezpośrednio w rozmowy pokojowe. De facto ignorując kwestie wojskowe, Indie uniknęły kolejnego potencjalnego pola rywalizacji z Islamabadem. Przedstawiciele premiera Narendry Modiego skoncentrowali się na inwestycjach w struktury cywilne, programy edukacyjne i budowę nowego gmachu parlamentu w Kabulu.

Najważniejszym projektem był jednak irański port Czabahar i infrastruktura umożliwiająca transport towarów bezpośrednio z Afganistanu na wybrzeże i dalej drogą morską do Indii. Szacuje się, że wymiana handlowa między krajami w 2019 roku osiągnęła wartość miliarda dolarów, zaś w 2020 roku może się podwoić.

Pakistan nie postrzega Afganistanu jako potencjalnego partnera gospodarczego, lecz jako czynnik mogący destabilizować sytuację w Indiach. Dobre stosunki łączące Islamabad z talibami są niezwykle cenne w kontekście rozmów pokojowych, lecz mogą okazać się przeszkodą w robieniu interesów. Amerykański Kongres w opublikowanym 5 grudnia 2019 roku raporcie wskazał, iż z perspektywy Pakistanu ekstremiści są postrzegani jako użyteczny element antyindyjski w Afganistanie. Bez zmiany strategicznego spojrzenia na relacje z Kabulem Islamabad nie może liczyć na zdobycie trwałych wpływów. Kluczem w tym wypadku nie są kontakty z ekstremistami, lecz wspólnota interesów gospodarczych.

Zobacz też: Duchowy ojciec talibów zasztyletowany w Pakistanie

(tolonews.com)

White House / Joyce N. Boghosian