Koncern Raytheon otrzymał od US Army kontrakt o wartości 692,9 miliona dolarów na produkcję zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Szwecji. Umowa obejmuje również części zamienne, wsparcie techniczne i szkolenie żołnierzy. Zgodnie z kontraktem, ogłoszonym wcześniej przez Departament Obrony, Raytheon zbuduje i dostarczy nieujawnioną liczbę jednostek ogniowych Patriot i pocisków przechwytujących GEM-T.

– Zakup systemu Patriot przez Szwecję umożliwi wspólne ćwiczenia oraz poprawi interoperacyjność sił zbrojnych Szwecji i Stanów Zjednoczonych – powiedział Tom Laliberty, wiceprezes do spraw zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Raytheon Integrated Defense Systems. – Patriot jest stale unowocześniany, dzięki czemu Szwecja otrzyma najnowocześniejszy i najskuteczniejszy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na świecie.

Patriot stanowi podstawę europejskiej obrony przeciwko nowoczesnym samolotom, dronom oraz pociskom balistycznym i manewrującym. Zadanie ochrony swoich obywateli i sił zbrojnych powierzyło mu piętnaście innych państw, w tym Stany Zjednoczone i sześć krajów europejskich: Niemcy, Grecja, Holandia, Hiszpania, Rumunia oraz Polska.

Patriot to system przeciwrakietowy składający się z radarów, systemów dowodzenia i kierowania oraz kilku typów pocisków przechwytujących, które razem służą do wykrywania, identyfikacji i zwalczania taktycznych pocisków balistycznych, pocisków manewrujących, dronów, nowoczesnych samolotów i innych zagrożeń.

Zobacz też: Nowy radar dla patriota coraz bliżej

(informacja prasowa)

Astrid Amten / szwedzkie siły zbrojne