US Army przyznała przedsiębiorstwu Raytheon kontrakt o wartości ponad 1,5 miliarda dolarów na produkcję zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski. Umowa obejmuje również dostawy części zamiennych, wsparcie i szkolenia. Zgodnie z ogłoszonym 25 września przez Departament Obrony kontraktem Raytheon zbuduje i dostarczy Polsce cztery jednostki ogniowe Patriot.

– Zakup systemu Patriot przyczyni się do umocnienia bezpieczeństwa Polski, Europy i NATO oraz do powstania nowych miejsc pracy w Polsce i Stanach Zjednoczonych – powiedział Pete Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Raytheon IDS. – Raytheon jest partnerem Polski w działaniach na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju przemysłowego, a ponadto wspiera rodziny żołnierzy poległych na misjach pokojowych i włącza się w inicjatywy edukacyjne.

Wspomniany kontrakt dotyczy pierwszej fazy „Wisły”, dwuetapowego programu zakupu zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu. W drugiej fazie programu Polska może pozyskać kolejne jednostki ogniowe Patriota. Wyraziła również zainteresowanie pozyskaniem dookólnego radaru AESA, opartego na azotku galu, a także niskokosztowego pocisku przechwytującego SkyCeptor.

System Patriot składa się z radarów, systemów dowodzenia i kierowania oraz kilku typów pocisków przechwytujących, które razem służą do wykrywania, identyfikacji i zwalczania taktycznych pocisków balistycznych, pocisków manewrujących, dronów, samolotów i innych zagrożeń.

Obecnie użytkownikami systemu Patriot jest piętnaście innych państw, w tym Stany Zjednoczone i sześć państw w Europie: Grecja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Rumunia i Szwecja.

Zobacz też: Szwajcaria zaczyna wybór systemu przeciwlotniczego

(informacja prasowa)

Mark Holloway, Creative Commons Attribution 2.0 Generic