Korea Południowa wybrała usługi koncernu Raytheon, który zmodernizuje tamtejsze sto trzydzieści cztery myśliwce KF-16C/D Block 52. Na pokonanym polu pozostał inny amerykański potentat w zakresie produkcji uzbrojenia, a mianowicie Northrop Grumman.

Przedmiotem prac będzie modernizacja myśliwców poprzez zainstalowanie w każdym z nich radaru wielofunkcyjnego w technologii AESA, czyli z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym. Ten rodzaj sprzętu zapewnia skuteczne wykrywanie, rozpoznawanie i wskazywanie celów niezależnie od warunków atmosferycznych (dzień i noc). Ponadto pozwala na wykrycie, ustalenie współrzędnych, a także śledzenie obiektów powietrznych (również pocisków manewrujących), naziemnych oraz nawodnych.

Tak więc w maszynach KF-16C/D Block 52 zostanie zainstalowany Raytheon’s Advanced Combat Radar (RACR), wielofunkcyjny radar zbudowany w technologii AESA. Jego konkurentem był produkt rozwijany przez Northrop Grummana, czyli Scalable Agile Beam Radar (SABR).

Radary będą stanowić część uaktualnień dla tamtejszych myśliwców. O ich wyborze zadecydowało spełnienie wszystkich wymagań postawionych przez Koreę Południową. Całość pogrupowana była w cztery kategorie: wydajność, przydatność, koszty operacyjne kontraktu oraz harmonogram

Niektóre źródła związane z przemysłem obronnym wskazują koncern Raytheon zdobył przewagę w ewentualnym wyścigu po późniejsze kontrakty z Tajwanem oraz Singapurem, zgodnie z zasadą zwycięzca bierze wszystko.

(defensenews.com)