Koncern Rayheon został wybrany na dostawcę radaru nowej generacji o polu widzenia 360 stopni w programie LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor). Zgodnie z umową Raytheon dostarczy sześć egzemplarzy próbnej serii radaru LTAMDS. Wartość kontraktu wynosi 384 miliony dolarów.

Celem programu LTAMDS jest zastąpienie obecnego radaru systemu Patriot. Nowy radiolokator ma zwiększyć efektywność wykrywania przyszłych zagrożeń i zmniejszyć koszty utrzymania, a także spełniać wyższe wymagania w zakresie mobilności, niezawodności, dostępności i łatwości utrzymania. Będzie działał w ramach Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej (IAMD).

– Zastosowana przez nas metoda opracowania radaru LTAMDS od postaw umacnia naszą czołową pozycję wśród dostawców systemów radarowych dla obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – powiedział Ralph Acaba, prezes Raytheon IDS. – Patriot jest wiodącym na świecie, sprawdzonym w boju systemem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Siedemnastu użytkowników systemu kupiło od Raytheona 240 radarów. Za zgodą US Army państwa partnerskie programu Patriot będą miały możliwość dodania radaru AESA o polu widzenia 360 stopni do swojego arsenału, dzięki czemu przedłużą eksploatację swoich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej o wiele lat.

LTAMDS to radar dookólny klasy AESA – z anteną z aktywnym elektronicznym skanowaniem, opartą na azotku Galu (GaN), substancji, która wzmacnia sygnał radaru i zwiększa jego zdolność śledzenia obiektów. Przez ostatnie dwie dekady Raytheon zainwestował w technologię GaN znaczne środki, co pozwoliło firmie uplasować się na pozycji lidera w zakresie produktów opartych na GaN.

Zobacz też: Northrop Grumman i Raytheon powalczą o lasery dla Strykerów

(Informacja prasowa)

Chris Navin Photographer, Advanced Media