Australijska spółka Electro Optic Systems Holdings Limited (EOS) uzyskała kontrakt na dostawę nowych zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia Raven R-400 dla pojazdów wojsk lądowych jednego z państw NATO. Na mocy umowy opiewającej na 3,6 miliona dolarów sprzęt trafi na wyposażenie Królestwa Niderlandów. Początkowo spółka niechętnie wypowiadała się na temat potencjalnych dostaw i kraju ich przeznaczenia. Jednak już teraz wiadomo, że zamawiającym jest holenderskie ministerstwo obrony.

Holandia już wcześniej nabywała zdalnie sterowane moduły uzbrojenia dla swojej floty Bushmasterów, kołowych transporterów piechoty typu MRAP. W czerwcu 2006 roku holenderskie ministerstwo obrony podpisało kontrakt na dostawę dwudziestu pięciu pojazdów tego typu dla Królewskich Holenderskich Wojskowych Sił Szybkiego Reagowania (UOR) na potrzeby misji w Afganistanie. Następnie jeszcze kilka razy je domawiano, zaś wraz z doświadczeniami bojowymi w Afganistanie pojawiła się potrzeba wyposażenia pojazdów w zdalnie sterowane moduły uzbrojenia. Raven R-400 po zintegrowaniu z dalmierzem laserowym, kamerami dziennymi i termowizyjnymi otrzymało siedemnaście pojazdów. Obecnie Holandia jest drugim użytkownikiem pojazdów tego typu na świecie i chętnie będzie sięgać po produkt spółki Electro Optic Systems Holdings Limited. Część pojazdów służy w linii wraz z holenderskimi marines, zaś pozostałe są w dyspozycji holenderskich wojsk lądowych.

Wszystkie egzemplarze zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia Raven R-400 choć jak na razie nie jest znana dokładna ich liczba, mają być złożone przez pracowników w australijskich obiektach spółki. Planuje się, że wszystkie zostaną dostarczone w 2015 roku.

(armyrecognition.com; Ministerie van Defensie, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication)