Dyrektor FGUP CNIIToczMasz, Dmitrij Semizorow oświadczył, że rosyjskie siły zbrojne przyjmą do służby system żołnierza przyszłości Ratnik do końca 2015 roku. Oznacza to kolejne już przesunięcie dostaw i pojawienie się rosyjskiego Wojownika w linii. Początkowo uważano, że system żołnierza przyszłości pojawi się na uzbrojeniu w pierwszej połowie 2014 roku. Potem zweryfikowano plany i wyznaczono jesień bieżącego roku jako termin osiągalny dla rosyjskiego przemysłu. Obecnie planuje się, że Ratnik trafi do służby w 2015 roku, co jednak jest sformułowane bardzo nieprecyzyjnie. – Pierwszą dostawę systemu przewiduje się jeszcze na ten roku, po czym nastąpią testy poligonowe, które będą częścią adaptacji nowego sprzętu w rosyjskim wojsku – powiedział Semizorow. Nie jest jednak jasne, które jednostki jako pierwsze otrzymają Ratnika. Decyzje w tej sprawie zapadną dopiero po próbach poligonowych.

W skład systemu żołnierza przyszłości Ratnik wchodzi ponad czterdzieści elementów. Najważniejsze z nich to kamizelka kuloodporna, którą wzmocniono ceramiczno-kompozytowymi panelami pancernymi. Kombinezon wykonano z włókien „Alutex”, które zapewniają ochronę przed uderzeniem odłamków granatów i pocisków. Do tego dochodzą ochraniacze na łokcie i kolana. Dużą uwagę przywiązano do urządzeń łączności, obserwacji i nawigacji, które wchodzą w skład kompleksu „Strzelec”, a także systemów podtrzymywania życia i nawigacji. Zestawy użytkować będą w przeważającej większości oddziały piechoty, ale znajdą się na wyposażeniu żołnierzy wojsk powietrznodesantowych, operatorów ręcznych wyrzutni rakietowych i karabinów maszynowych, kierowców i zwiadowców.

(ria.ru; na zdjęciu hełm bojowy 6B47, stanowiący cześć indywidualnego wyposażenia żołnierza Ratnik; fot. fot. Vitaly V. Kuzmin, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)