28 października rosyjskie dowództwo Strategicznych Wojsk Rakietowych poinformowało o tym, iż zatrzymuje w służbie rakiety Topol do 2019 roku. Wojskowi są przekonani o jej niezawodności oraz odpowiednich zdolnościach technicznych.

RS-12M Topol (SS-25 Sickle) jest międzykontynentalną rakietą balistyczną zdolną przenieść jedną głowicę nuklearną o mocy 550 kT. Jej maksymalny zasięg wynosi 10,000 km (6,125 mil). Obecnie ich żywotność jest na wykończeniu i prawdopodobnie zostaną one wycofane z użycia w ciągu następnej dekady. Są one rakietami przestarzałym, a ich właściwości pogarsza fakt, iż są zdolne do przenoszenia tylko jednej głowicy nuklearnej.

Topole po raz pierwszy do służby weszły w 1985 roku. Były one rozmieszczane w latach 1985-1992. Początkowo ich przydatność określono na 10 lat. Jednak stopniowo wydłużano jej służbę. Dzisiaj mówi się o wycofaniu tych rakiet oraz o wprowadzeniu na ich miejsce znacznie nowszych systemów rakietowych, a mianowicie Topol-M (SS-27 Stalin) i RS-24 Yars.

Zgodnie z nową doktryną wojenną Rosji z 5 lutego 2011 roku, która nie wyklucza zastosowania broni jądrowej, aczkolwiek tylko taktycznej, wzrasta rola tego rodzaju wojsk w wysiłku zbrojeniowym Federacji Rosyjskiej.

(RIA Nowosti)