Izraelska marynarka wojenna i ministerstwo obrony zawarły z koncernem Israel Aerospace Industries kontrakt, na którego mocy przedsiębiorstwo dostarczy system rakietowy Barak 8 dla korwet typu Sa’ar 6. Umowę w sprawie budowy czterech okrętów izraelskie ministerstwo obrony podpisało z ThyssenKrupp Marine Systems w 2015 roku.

Mimo że kontrakt w sprawie systemu przeciwlotniczego podpisano na początku sierpnia, do tej pory nie ujawniono jego wartości, liczby zamówionych pocisków ani harmonogramu dostaw. Poinformowano jedynie, że wpływ na wybór Baraka 8 miały pozytywne testy pocisków z wyrzutni zainstalowanych na starszych korwetach typu Sa’ar 5. IAI chwali się, że Barak 8 jest najczęściej kupowanym nieamerykańskim systemem przeciwlotniczym.

Przedstawiciele producenta podkreślają, że w ciągu kilku ostatnich lat podpisano wiele umów dotyczących kupna Baraka 8. Izraelski przemysł szacuje, że z tego tytułu zarobił już ponad 5 miliardów dolarów. Z pewnością istotne znaczenie ma to, że Barak 8 był opracowywany w ramach kooperacji między indyjską Organizacją Badań i Rozwoju Obronnego (DRDO), przedsiębiorstwami tamtejszego przemysłu obronnego a izraelskim ministerstwem obronny i koncernem IAI. Poza tym w projekcie brały udział marynarki wojenne obu krajów. Indie kupowały już ten system dla sił zbrojnych.

Barak 8 występuje nie tylko w wersji morskiej, ale też jako mobilny system obrony przeciwlotniczej dla wojsk lądowych. Pociski Barak 8 odpala się z pionowych wyrzutni i można korygować ich lot dzięki układom naprowadzania. Na bazie tych efektorów IAI zamierza stworzyć sieciocentryczny system obrony powietrznej Barak-MX, który będzie uzupełniony układem czujników oraz systemem dowodzenia i kontroli.

4,5-metrowy pocisk balistyczny waży około 270 kilogramów i może przenosić ładunek o wagomiarze 60 kilogramów. Pocisk porusza się z prędkością Ma 2 i uderza w cele znajdujące się w odległości 70 kilometrów. W skład systemu wchodzi również wielofunkcyjny radar MF-STAR pozwalający na dookólne zwalczanie pocisków przeciwokrętowych, samolotów i bezpilotowców lecących na dużej wysokości. Jednocześnie zapewnia stałą aktualizację kursu obranego przez wrogi obiekt.

Poza Siłami Obronnymi Izraela Barak 8 znalazł zastosowanie również w indyjskiej marynarce wojennej. Zamontowany jest na lotniskowcach INS Vikramaditya i INS Vikrant, niszczycielach typu Kolkata i typu Visakhapatnam, fregatach projektu 17A, i korwetach typu Kamorta.

Współpraca przy systemie Barak 8 to tylko jednak z platform łączących przemysł obronny obu krajów. Kooperacja dotyczy również między innymi wojsk lądowych, w szczególności przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.

Zobacz też: Więcej wyrzutni Iron Dome na korwetach Sa’ar 6

(navyrecognition.com, janes.com)

materiały prasowe Israel Aerospace Industries