Dwa wielozadaniowe samoloty bojowe Dassault Rafale C zderzyły się wczoraj podczas występu na pokazach lotniczych w 709. Bazie Lotniczej Cognac-Châteaubernard w zachodniej Francji. Na szczęście kontakt między obiema maszynami był na tyle delikatny, że obie doznały tylko lekkich uszkodzeń i zdołały wylądować bez problemów.

Do zdarzenia doszło około godziny 12.40. Nikomu ani w powietrzu, ani na ziemi nic się nie stało. Fragment jednej z maszyn uszkodził tylko dom we wsi Gensac-la-Pallue. Jak zwraca uwagę serwis European Airshows, w wypadku uczestniczył egzemplarz, który dopiero co powrócił do Francji z tegorocznego NATO Tiger Meet w Araksos w Grecji, gdzie zdobył nagrodę za najlepsze malowanie, nazwane Rogue Spartan.Jak widać po zdjęciach, jeden samolot stracił najwyższą część statecznika pionowego wraz z owiewką kryjącą pakiet czujników systemu samoobrony SPECTRA – RWR (ostrzegający o opromieniowaniu przez radar), LWR (o opromieniowaniu przez laser) i MAW (o zbliżających się pociskach). Druga maszyna doznała uszkodzenia jednego ze sterów wysokości. Francuskie wojska lotnicze wszczęły dochodzenie w sprawie przyczyn wypadku.

Oba pechowe Rafale’e wchodziły w skład dwusamolotowego zespołu pokazowego Vautour Bravo. Reprezentuje on nurt, w którym specjalizuje się francuska Armée de l’air et de l’espace – demo taktyczne, czyli choreografię skupiającą się na pokazywaniu manewrów mających zastosowanie w sytuacji bojowej. W minionych latach Francuzi wystawiali inne kapitalne zespołu tego typu: Raffin Mike na Jaguarach, Voltige Victor na Mirage’ach F1, a następnie Ramex Delta i Couteau Delta, latające na Mirage’ach 2000.

Powstanie nowej pary na Rafale’ach zapowiedziano pod koniec 2019 roku. Zespół stacjonuje w 118. Bazie Lotniczej Mont-de-Marsan. Nie ma samolotów przydzielonych na stałe (stąd czasami pojawia się w nim Rafale B), ale standardowo pochodzą one po jednym z obu eskadr myśliwskich z Mont-de-Marsan – Escadron de Chasse 2/30 „Normandie-Niemen” i Escadron de Chasse 3/30 „Lorraine”.

Zobacz też: Rosja prowadzi próby atomowe na Nowej Ziemi i zwiększa wydobycie uranu

Ministère des Armées