Francuskie ministerstwo obrony poinformowało, że wielozadaniowy myśliwiec pokładowy Rafale M z powodzeniem dokonał odpalenia pocisku samosterującego powietrze–ziemia średniego zasięgu ASMP-A (Air-Sol Moyenne Portée Amélioré) uzbrojonego w ćwiczebną głowicę jądrową. Test miał sprawdzić możliwości lotnictwa strategicznego, do którego Paryż przywiązuje dużą wagę.

We wtorek 14 lutego Rafale M wystartował z 702. Bazy Lotniczej Avord imienia kapitana Georges’a Madona. Misja trwała nieco więcej niż cztery godziny. W jej trakcie załoga myśliwca wykonała wszystkie fazy lotu typowe dla realizacji zadania z użyciem broni nuklearnej: lot na wysokości przelotowej, pobranie paliwa z latającej cysterny, lot na małej wysokości, a także penetrację obszaru na bardzo małej wysokości zgodnej z profilem terenu. Lot zakończono odpaleniem pocisku, który trafił w cel na terenie poligonu rakietowego Biscarrosse w Akwitanii.

Pocisk ASMP-A wszedł do służby w 2009 roku. Naprowadzany jest bezwładnościowo, może poruszać się z maksymalną prędkością Ma 3 i uderzać w cele w odległości 500–600 kilometrów od miejsca odpalenia. Uzbrojony jest w głowicę termojądrową o mocy 300 kiloton. Obecnie Francuzi są w trakcie opracowywania następcy tego pocisku: ASN4G.

Zobacz też: Broń jądrowa kluczowa przy wyborze belgijskiego myśliwca

(navyrecognition.com)

materiały prasowe EADS