Francuzi oferują możliwość produkcji wielozadaniowych myśliwców Rafale w Malezji. Warunek jest jednak jeden: państwo to uczyni francuski samolot swoim podstawowym myśliwcem.

Z informacji przekazanych przez dyrektora wykonawczego Dassault Aviation Érica Trappiera wynika, iż przedsiębiorstwo rozważa uruchomienie linii montażowej w Malezji. Trappier obecnie przebywa na pokazach Langkawi International Maritime and Air Show, w których udział biorą dwie francuskie maszyny. Władze Malezji chcą zakupić osiemnaście myśliwców, aby wzmocnić swoje lotnictwo, zastępując wiekowe rosyjskie MiG-i-29N. Obok Rafale’i udział w przetargu biorą Eurofighter Typhoon, F/A-18 i Gripen.

Wielozadaniowy Rafale wszedł do służby we francuskich siłach zbrojnych w 2001 roku. Również w tym roku utworzono pierwszą jednostkę wyposażoną w samoloty tego typu. Niedługo potem zaokrętowano ją na lotniskowcu Charles de Gaulle, jednak gotowość operacyjną uzyskała dopiero trzy lata później.

Rafale to maszyna określana przez Francuzów jako omni rôle, to znaczy taka, która potrafi przestawić się z jednego zadania na drugie podczas jednej misji. Myśliwiec jest zdolny do prowadzenia walki w powietrzu oraz wykonywania ataków na cele naziemne i pływające. Ponadto wykorzystywany jest do misji rozpoznawczych. Produkowany jest w trzech zasadniczych wersjach. Maszyna jednomiejscowa Rafale C i dwumiejscowa Rafale B operują z lotnisk w szeregach francuskich sił powietrznych (Armée de l’Air), natomiast jednomiejscowa Rafale M lata w Aéronavale (lotnictwie pokładowym).

Obecnie Francuzi walczą o jak najszybszą zagraniczną sprzedaż Rafale’i w celu wsparcia projektu, który kosztował przemysł obronny dziesiątki miliardów euro.

Na początku 2012 roku samolot został wybrany przez Indie na przyszły wielozadaniowy samolot bojowy (MRCA). Kontrakt przewiduje produkcję 126 myśliwców, czego tylko 18 zostanie wyprodukowanych w zakładach Dassault. Hindusi planowali rozszerzenie zamówienia; według pojawiających się na początku roku informacji zamówienie miało ulec zwiększeniu o 74 maszyny. Potencjalnymi odbiorcami Rafale’i są również Brazylia, Kanada, Zjednoczone Emiraty Arabskie i właśnie Malezja.

(defencetalk.com)