Idąca znad Syberii fala zimnego powietrza, która sprowadziła do Polski temperatury znacznie poniżej zera, dotarła również na Wyspy Brytyjskie. Wyspiarze przyzwyczajeni są raczej do łagodniejszych zim i każde większe opady śniegu czy mróz powodują u nich niemało zamieszania. Nie inaczej jest tym razem, co dobrze oddaje określenie przez Brytyjczyków obecnej aury mianem „bestii ze wschodu” (Beast From The East).

Siarczysty mróz połączony z intensywnymi opadami śniegu doprowadził do zamknięcia lotniska RAF Leeming. Jest ono domem między innymi dla 100. Eskadry wyposażonej w Hawki. Jednym z jej głównych zadań jest odgrywanie roli agresorów w czasie ćwiczeń z innymi samolotami RAF-u. Z powodu ataku zimy wszystkie loty zostały odwołane do czasu roztopienia się śniegu na pasie startowym. W odróżnieniu od dróg dla samochodów pasa startowego nie można posypać solą, bo przyspiesza ona korozję samolotów. Obsada bazy zachowuje jednak spokój i podziwia rzadkie w tym rejonie zimowe krajobrazy.

Zima pokrzyżowała również plany treningowe zespołu akrobacyjnego Red Arrows. Zespół powinien rozpoczynać pierwsze treningi do nowego sezonu, ale zima uziemiła wszystkie czerwone Hawki. Lider zespołu, major Martin Pert (Red 1), znajduje w tym również pozytywne strony: przerwa w lotach pozwala wykorzystać ten czas na wykonanie całej formalnej, papierkowej roboty związanej z przygotowaniami do sezonu pokazowego. Kapitan David Stark (Red 3) wykorzystał nietypowe warunki do żartów na Twitterze.

„Bestia ze wschodu” zakłóca również przygotowania do pokazów lotniczych Royal International Air Tattoo. Zespoły operacji naziemnych i zakwaterowania prowadziły rekonesans lotniska, między innymi sprawdzając poziom gruntu, ale ze względu na temperatury i silny wiatr musiały przerwać prace. W dodatku z powodu dużych opadów śniegu i spowodowanych tym utrudnień w ruchu na okolicznych drogach zarówno siedziba organizatorów Air Tattoo, jak i kasa stacjonarna zostały zamknięte do czasu poprawy warunków. Bilety na pokazy można bez przeszkód kupować w internecie.

(Informacja prasowa RIAT, forces.net, twitter.com/rafred3, twitter.com/RAFRedArrows)

Maciej Hypś, konflikty.pl