Royal Air Force rozpoczął prace nad zwiększeniem możliwości swoich samolotów transportowych Globemaster. Brytyjskie ministerstwo obrony ogłosiło wczoraj, że przeprowadzono cykl prób z udziałem spadochroniarzy, stanowiące krok na drodze do umożliwienia Globemasterom wypełniania funkcji taktycznej. Próby zakończyły się sukcesem, wszyscy spadochroniarze wylądowali – jak głosi oświadczenie ministerstwa – „z chirurgiczną precyzją”.

Do tej pory brytyjskie Globemastery były wyłącznie samolotami transportu strategicznego. Do zadań taktycznych wykorzystywano mniejsze Herculesy w wersji C-130K i J. Te pierwsze zakończyły już jednak służbę. Obecnie RAF wprowadza za to produkowane przez Airbusa A400M Atlasy, które są przystosowane do roli zarówno taktycznej, jak i strategicznej.

W próbach ze spadochroniarzami maszyna należąca do 99. Eskadry z RAF Brize Norton była pilotowana przez załogę doświadczalną z 206. Eskadry (Rezerwowej). Spadochroniarze pochodzili z Joint Aerial Delivery Test and Evaluation Unit (JADTEU). Próby wspierało również przedsiębiorstwo QinetiQ.

(janes.com; fot. Paul Crouch / MoD / Crown copyright)