7 listopada do bazy Al-Udeid w Katarze przybyły myśliwce wielozadaniowe Eurofighter Typhoon z II Eskadry Royal Air Force. Nad Zatoką Perską Typhoony wezmą udział w ćwiczeniach pod kryptonimem „Epic Skies II”.

Formację Typhoonów prowadził dowódca II Eskadry, podpułkownik Jim Lee. Na ziemi przywitali ją oficerowie dowodzący ćwiczeniami: katarski podpułkownik Fajsal al-Ghani i brytyjski podpułkownik Mark Baker (na zdjęciu kolejno od lewej do prawej).

Pierwsza edycja Epic Skies” odbyła się pod koniec ubiegłego roku. „Epic Skies II” to kolejny etap zacieśniania współpracy obu krajów na niwie lotniczej, zapoczątkowanego przez katarskie zamówienie na Typhoony. W ramach tego samego procesu RAF powołał do życia 12. Eskadrę, która jako mieszana jednostka brytyjsko-katarska stacjonująca w RAF Coningsby będzie pomagać lotnikom i technikom z emiratu w przesiadce na nowe myśliwce.

Na marginesie warto wspomnieć, że II Eskadra jest tradycyjnie eskadrą współpracy z wojskami lądowymi (Army Cooperation) i w przeszłości latała na takich maszynach jak Armstrong Whitworth Atlas, Hawker Hector czy słynny Westland Lysander. W 1941 roku przezbrojono ją jednak w myśliwce Tomahawk i od tego czasu II Eskadra – mimo że wciąż posługuje się przydomkiem „Opiekun Wojsk Lądowych”, a za nieoficjalnego patrona ma Herewarda Banitę – służy jako jednostka myśliwska. Na Typhoonach lata od 2015 roku.

Zobacz też: Ruszyła budowa pierwszej włoskiej korwety dla Kataru

(mod.uk)

SAC Cathy Sharples / UK MoD, Crown Copyright 2018