Myśliwce Typhoon FGR.4 z bazy RAF Coningsby wykorzystały obecność B-52H w Anglii, aby przećwiczyć wykonywanie lotów na przechwycenie. Dla Amerykanów była to z kolei okazja do ćwiczenia współpracy z siłami sojuszniczymi.

Jest to kolejny element wspólnych ćwiczeń wojsk lotniczych Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w zakresie działania w bronionej nieprzyjacielskiej przestrzeni powietrznej. Oba państwa stopniowo zmniejszają nacisk kładziony na działania przeciwpartyzanckie i przygotowują się do starcia z równorzędnym przeciwnikiem.

Brytyjskie Typhoony mają ponadto regularnie do czynienia z rosyjskimi samolotami zbliżającymi się do granicy przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii.

– Wiąże nas wieloletnie i owocne partnerstwo z US Air Force, pracowaliśmy razem z powodzeniem podczas operacji i ćwiczeń oraz w ramach NATO, a powodzenie to opiera się na wzajemnym szacunku i współpracy – powiedział generał dywizji Ian Duguid, dowódca 11. Grupy, która od ubiegłego roku odpowiada za rozwój taktyki, doktryny i sieciocentryczności RAF-u.

W RAF-ie działa siedem eskadr Typhoonów. 1. (Myśliwska), 2. (Współpracy z Wojskami Lądowymi), 6. (Bombowa) i 9. (Bombowa) stacjonują w RAF Lossiemouth w Szkocji. 3. (Myśliwska), 11. (Myśliwska) i 12. (Bombowa) stacjonują zaś w RAF Coningsby w Anglii. Istnieje także 1435. Klucz broniący Falklandów.

Zobacz też: Spotkanie Su-27 i B-52 nad Bałtykiem

(mod.uk, forces.net)

Corporal Alex Scott / UK Ministry of Defence 2019 / © Crown copyright 2019