Sylwestrowa noc to okazja do spotkań z przyjaciółmi, zabawy i świętowania nadejścia nowego roku. Jednak niezależnie od tego czy świętujecie w domu z rodziną i znajomymi czy też spędzacie tę noc poza domem, na przykład na miejskiej imprezie na świeżym powietrzu, pamiętajcie o zachowaniu bezpieczeństwa. Oto kilka wskazówek, które opublikowała oficjalna strona US Army.

– Wyznaczcie kierowcę. Pijesz? Nie jedź! Jeśli masz znajomego, który nie przepada za alkoholem upewnij się, że to on będzie prowadził pojazd w tym dniu. Dotyczy to także łodzi!

– Bądź czujny. Zwracaj uwagę na otoczenie i na to, co się dzieje dookoła ciebie. Trzymaj się z daleka od tych, którzy nad sobą nie panują i mogą zrobić ci krzywdę. Jeśli ktoś jest odurzony nie pozwól mu korzystać z samochodu ani wyjść z kimś, kogo nie zna. Trzymajcie się wzajemnie na oku.

– Nie jeździj. Jeśli nie musisz tego dnia prowadzić samochodu, nie rób tego. Tej nocy wielu kierowców może znajdować się pod wpływem, co będzie dla ciebie stanowiło potencjalne niebezpieczeństwo wypadku, nawet jeśli ty jechałeś zgodnie z przepisami. Jeśli już musisz jechać, zachowaj szczególną ostrożność. Jeśli nie stać cię na taksówkę, pomyśl o imprezie u pobliskiego znajomego.

– Trzymajcie się razem. Opiekuj się rodziną i znajomymi. Wyjście na imprezę do klubu oznacza zabawę w szybkim tempie i szaloną noc. Upewnij się, że podróżujecie w grupie. Posiadanie bezpiecznej sieci wokół siebie jest bardzo pożądane.

– Pilnuj alkoholu. Większość ludzi będzie tej nocy piła i nie ma w tym nic złego. Zwróć tylko uwagę jak dużo ty i twoi znajomi pijecie. Jeśli z tym przesadzisz, skutki mogą być nieprzyjemne. Bądź odpowiedzialny.

– Nie zapomnij o zwierzętach. One są częścią rodziny jak każdy inny. Jeśli zamierzasz używać fajerwerków, petard, innych głośnych rzeczy lub ognia, trzymaj je z daleka od zwierząt.

– Uważaj na ogień. Jeśli palisz świeczki lub używasz benzynowej zapalniczki, nie zapomnij ich zgasić zanim zajmiesz się czymś innym. Zwróć szczególną uwagę na zwierzęta i dzieci by nie zbliżały się do ognia.

– Ostrożnie z fajerwerkami. Jeśli używasz fajerwerków w terenie zabudowanym upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcją i zasadami bezpieczeństwa. Odpalaj je tylko na otwartej przestrzeni gdzie nie ma domów i linii wysokiego napięcia. Na wszelki wypadek trzymaj pod ręką gaśnicę i nigdy nie próbuj ponownie odpalić petardy, która za pierwszym razem nie odpaliła. Fajerwerki mogą być odpalane tylko pod nadzorem osób dorosłych.

Żeby pomóc mieszkańcom i turystom w Nowym Jorku przestrzegać tych rad, podczas sylwestrowych patroli nowojorską policję wspomoże 280 żołnierzy z Gwardii Narodowej. Żołnierze będą obecni szczególnie na dworcach autobusowych i kolejowych, lotniskach oraz głównych mostach i tunelach. O północy na Time Square spodziewanych jest około milion ludzi. Gwardia Narodowa wspomaga na patrolach cywilne służby bezpieczeństwa od zamachów z 11 września 2011 roku.

US Army życzy szczęśliwego nowego roku!

(army.mil)