Australijski Departament Obrony zapowiedział przebazowanie w nadchodzącym tygodniu morski samolot patrolowy P-8A Poseidon do Japonii. Będzie on uczestniczył w nadzorowaniu wód wokół Korei Północnej w związku z sankcjami nałożonymi na ten kraj z mocy Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

– To część zaangażowania Australii w powstrzymywanie i zakłócanie nielegalnego handlu i prób obchodzenia sankcji podejmowanych przez Koreę Północną i związane z nią struktury – oświadczył minister obrony Christopher Pyne. – Jest to ciąg dalszy wkładu Departamentu Obrony w ten proces po zaangażowaniu samolotu patrolowego P-8A Poseidon w kwietniu tego roku i dwóch samolotów patrolowych AP-3C Orion we wrześniu.

– Australia współpracuje ze swoimi partnerami, aby utrzymać naciski na Koreę Północną do czasu, aż te doprowadzą do konkretnych, weryfikowalnych i nieodwracalnych kroków ku denuklearyzacji – dodał minister. – Stabilność i dobrobyt w rejonie indopacyficznym stanowią priorytet Australii.

Pierwszy Poseidon doleciał do Australii niemal dokładnie dwa lata temu. Do tej pory Canberra zamówiła dwanaście maszyn tego typu.

Zobacz też: Japonia ponownie oferuje Australii okręty podwodne

(defence.gov.au)

Craig Barrett / Commonwealth of Australia, Department of Defence