Projekt System & Management GmbH, spółka joint venture Krauss-Maffei Wegmann i Rheinmetalla, potwierdziła, że bojowy wóz piechoty Puma nie weźmie udziału w trzeciej fazie programu Land 400 (Mounted Close Combat Capability). Powodem jest niespełnianie przez Pumę podstawowych wymagań stawianych przez tamtejsze siły zbrojne i ministerstwo obrony w programie pozyskania bojowych wozów piechoty. Canberra potrzebuje pojazdu wyposażanego w załogową wieżę, co skutecznie eliminuje Pumę z dalszej rywalizacji.

W sierpniu 2018 roku australijskie ministerstwo obrony zdecydowało o przejściu do kolejnej fazy programu modernizacyjnego sił zbrojnych. Nastąpiło to po zwycięstwie Boxera w programie Land 400 Phase 2 i podpisaniu kontraktu na 211 pojazdów tego typu oraz wyborze Spike’ów LR2 jako broni przeciwpancernej.

Trzecia faza programu Land 400 zakłada wybór bojowego wozu piechoty, który ma zastąpić transportery M113AS4 i ich warianty, a także stanowić uzupełnienie czołgów podstawowych M1A1. Postępowanie ma zakończyć się wyborem oferenta, który dostarczy 450 pojazdów australijskim wojskom lądowym. Termin składania ofert wyznaczono na koniec marca 2019 roku. Wymiana pojazdów ma zakończyć się w roku 2025.

Zobacz też: Australia kupuje Tritony

(janes.com)

materiały prasowe Rheinmetall Defence