Rzecznik prasowy rosyjskiej Floty Oceanu Spokojnego, kapitan pierwszej rangi Roman Martow, poinformował o rozmieszczeniu przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego S-400 na Półwyspie Kamczackim.

Baterie trafiły już na stanowiska bojowe w pobliżu Pietropawłowska Kamczackiego, głównej bazy Floty Oceanu Spokojnego, bazy lotniczej w Jelizowie oraz Wiljuczińska, bazy macierzystej okrętów podwodnych należących do Floty Pacyfiku. Zgodnie z wcześniejszymi komunikatami rosyjskiego ministerstwa obrony pierwsze dwie partie sprzętu bojowego dla pułku przybyły na Kamczatkę w lutym i czerwcu bieżącego roku. Ostatni komunikat mówi o zakończeniu dostaw kompleksów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Dostarczone systemy nie są jednak gotowe do służby bojowej. Zdolność taką mają osiągnąć w najbliższym czasie.

Rozmieszczenie S-400 zostało poprzedzone szkoleniem ponad dwustu żołnierzy obsługi i ćwiczebnymi strzelaniami na poligonie Kapustin Jar. Na Kamczatkę wyrzutnie trafiły transportem kolejowym i wodnym. Docelowo mają tam znaleźć się trzy dywizjony. Zastąpią starsze kompleksy przeciwlotnicze z rodziny S-300P.

System przeciwlotniczy i przeciwrakietowy S-400 klasy ziemia-powietrze jest przeznaczony do niszczenia wszelkich celów powietrznych w odległości do 250 kilometrów na wysokości do 30 kilometrów. W bieżącym roku zasięg ten ma ulec zwiększeniu do 400 kilometrów dzięki wprowadzeniu nowego pocisku rakietowego.

(armyrecognition.com; fot. Vitaly V. Kuzmin, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported