W parlamentarnym raporcie na temat przyszłorocznego finansowania francuskiej marynarki wojennej deputowany rządzącej partii LREM Didier Le Gac poruszył między innymi sprawę projektu lotniskowca następnej generacji (porte-avions de nouvelle génération, PA-NG). Najciekawszy wątek sprawozdania dotyczy ewentualnej możliwości bazowania na pokładzie okrętu myśliwców wielozadaniowych F-35.

Nie oznacza to pod żadnym pozorem postulatu zakupu Lightningów II. Podstawowym samolotem grupy lotniczej PA-NG ma być rozwijany z Niemcami i Hiszpanią FCAS. Le Gac wzywa natomiast do rozważenia możliwości prowadzenia z pokładu francuskiego lotniskowca operacji przez sojusznicze eskadry latające na F-35B.

Nie chodzi też wyłącznie o współpracę z Amerykanami. Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że japońskie F-35A ćwiczyły ze śmigłowcowcem desantowym USS America (LHD 6) i że Japończycy chcą się przygotowywać tą drogą do użytkowania własnych F-35B. Le Gac szeroko zarzuca sieci i widzi możliwość budowania interoperacyjności z innymi sojusznikami, a zarazem użytkownikami F-35B, takimi jak Włochy i Wielka Brytania.

Jako że PA-NG ma otrzymać amerykański system EMALS, deputowany idzie jeszcze dalej i stawia pod rozwagę przystosowanie okrętu do myśliwców F-35C. Dla Francji jest to szczególnie interesująca opcja, gdyż zakup pokładowej wersji Lightninga II ma rozważać Wielka Brytania.

Sam fakt wyboru EMALS zwiększy interoperacyjność francuskiej marynarki wojennej z US Navy. Dla Le Gaca jest to niezwykle istotny czynnik przywracający równowagę w trójstronnych relacjach Paryża z Waszyngtonem i Londynem.

Raport potwierdził dotychczasowe wstępne założenia dotyczące PA-NG. Okręt ma mieć wyporność około 70 tysięcy ton i długość rzędu 300 metrów. Na prace studyjne nad lotniskowcem w przyszłorocznym budżecie przewidziano 261 milionów euro. Minister sił zbrojnych Florence Parly zapowiedziała w maju tego roku, że lotniskowiec następnej generacji rozpocznie próby morskie w roku 2036.

Zobacz też: Lotnictwo US Navy i US Marine Corps – więcej, szybciej, lepiej?

(opex360.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Katlyn E. Huska