Początek października wiąże się w amerykańskich siłach zbrojnych z końcem starego i początkiem nowego roku budżetowego. Za jedną z najoryginalniejszych inicjatyw w US Marine Corps w roku fiskalnym 2019 można zaś uznać komiksy – autorstwa głównie podoficerów i oficerów – w których przedstawiają oni swoje wyobrażenie wojen, jakie toczyła będzie piechota morska w przyszłości.

Publikacja pod tytułem Destination Unknown, co w wolnym tłumaczeniu można zinterpretować jako „Nieznany los”, dostępna jest na stronie internetowej wydawnictwa uczelni wojskowej Marine Corps University z siedzibą w Quantico w stanie Wirginia. Zbiór zawiera pięć opowieści w konwencji słowno-obrazowej na pograniczu komiksu, opowiadania i wywiadu.

Wspólną cechą wszystkich pięciu historii jest umiejscowienie ich akcji w 2075 roku. Przyjęto akurat taki horyzont czasowy, gdyż – jak tłumaczy to wstęp do publikacji – jest on na tyle odległy, aby nie wymuszać nawiązań do aktualnie obowiązującej doktryny, a zarazem wystarczająco nieodległy, aby przyszłość pozostawała wciąż w zasięgu wyobraźni.

Spośród tekstów wchodzących w skład zbioru wszystkie w ten lub inny sposób poruszają problem użycia w wojsku sztucznej inteligencji. Nie zawsze lubiane informatyczne interfejsy wspomagają ludzi w interpretacji wyników rozpoznania, przewidywaniu rozwoju sytuacji i nie zawsze skutecznym podejmowaniu decyzji czy choćby procesie rekrutacji kandydatów na marines.

W co najmniej dwóch historiach z roku 2075 toczący się właśnie konflikt jest nie pierwszym, lecz drugim na przestrzeni pięćdziesięciu lat. Co więcej, autorzy jednego z opowiadań piszą o wojnie Stanów Zjednoczonych z Chinami, spowodowanej inwazją na Tajwan, odnosząc się do przeszłej „wojny w Japonii” z 2061 roku, w której przeciwnicy występowali po tej samej stronie!

Wstęp do innego z komiksów opowiada o tym, jak wybuch wojny w 2032 roku spowodowany był rozprzestrzenianiem się wirusa ebola, i o tym, jak każde z mocarstw próbowało wykorzystać to do swoich celów. Typowanymi przez autorów teatrami prowadzenia wojen są nie tylko wschodnia Azja, Pacyfik i Bliski Wschód, ale też Afryka i Arktyka, wymieniana pod hasłem wojny o surowce naturalne.

Rzeczywistość walk za pół wieku robi wrażenie raczej brudnej i mrocznej, niż świetlanej. Udział w wojnach biorą środki rozpoznania umieszczone na orbicie. Najbezpieczniejszą metodą łączności jest komunikowanie się za pomocą lasera. Samoloty załogowe są hakowane i niszczone, i tylko przywiązana do tradycji Europa stawia dziwny opór bezpilotowcom. W tym czasie w Stanach Zjednoczonych swoje nowe przydziały otrzymują ostatni piloci odchodzących do lamusa F-35.

Niestety, mimo upływu kilku miesięcy, pierwsza część futurystycznego zbioru komiksów żołnierzy US Marine Corps wciąż pozostaje jedyną. Z umieszczonej na okładce informacji „numer 1, wiosna 2019” wynikałoby, że uczestnicy projektu mogli spodziewać się publikacji cyklicznej w odstępach kwartalnych. Najwyraźniej jednak zabrakło albo autorów, albo poparcia z góry.

Może to i dobrze, bo większość z opowieści prezentuje dużą dozę naiwności, niezbyt wysoką wartość literacką lub umiarkowaną jakość plastyczną. Jak wyjaśnia to jeden z opiekunów zespołu, zależało im na „surowym materiale”. Z drugiej strony jednak może to szkoda, gdyż ekstrapolacja dzisiejszych trendów przez marines pozostawia czytelnikowi dużo do myślenia.

Zobacz też: Royal Marines: Żołnierz przyszłości jak Predator

(usmcu.edu)

US Marine Corps