Szwedzkie siły powietrzne mają nadzieję na przeprowadzenie jeszcze w tej dekadzie przetargu na nowy samolot szkolny, który będzie miał zastąpić znajdujące się w służbie od ponad pół wieku Saaby 105 (Sk 60). Jednocześnie trwają prace nad modernizacją tych samolotów. Szwedzi mają ich w uzbrojeniu około pięćdziesięciu.

W odróżnieniu od wielu innych państw, które angażują się w międzynarodowe projekty szkoleniowe, Szwedzi zdecydowali, że będą uczyć swoich pilotów samodzielnie. Otrzymali już pierwsze odpowiedzi na rozesłane jeszcze w zeszłym roku zapytania o informacje. Głównym zadaniem nowego samolotu będzie przygotowanie pilotów do latania Gripenem E, który został zamówiony wyłącznie w wersji jednomiejscowej. Jego dostawy rozpoczną się w 2019 roku.

Mimo że Saab wspólnie z Boeingiem jest zaangażowany w opracowanie samolotu w ramach amerykańskiego programu T-X, Szwedzi nie zamierzają czekać z wyborem swojego samolotu na rozstrzygnięcie amerykańskiego przetargu. Istnieje wiele innych opcji, a na razie do szkolenia będzie wykorzystywana mieszanka samolotów turbośmigłowych, zmodernizowanych Saabów 105 i starszych Gripenów. Nowe samoloty treningowe mają zostać wybrane do 2020 roku.

(flightglobal.com; fot. Matt Morgan, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic)