Rosja ruszyła z intensywną promocją MiG-a-35 na rynkach międzynarodowych. Według najnowszych zapowiedzi samolot ma posłużyć do opracowania myśliwca piątej generacji wspólnie ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Według kremlowskiego serwisu internetowego Russia Beyond The Headlines dyrektor zakładów MiG Ilja Tarasenko powiedział agencji TASS na targach IDEX 2017, że MiG-35 będzie intensywnie promowany na Bliskim Wschodzie. Według kierownictwa firmy myśliwiec ma spełniać większość wymogów stawianych przez państwa regionu. Pewną pomoc w promocji MiG-a-35 może zapewnić złożone przez rosyjskie siły powietrzne zamówienie na dwa samoloty. Maszyny mają zostać dostarczone w latach 2017–2018.

Nie jest to koniec nowości związanych z MiG-iem-35. Również na IDEX 2017 szef korporacji Rostiech Sergiej Czemiezow zapowiedział opracowanie na bazie MiG-a-35 myśliwca piątej generacji. Już wcześniej podobną możliwość sugerował minister przemysłu i handlu Dienis Manturow. Deklaracja padła przy okazji podpisania ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi porozumienia o współpracy przemysłowej i wojskowej. Według Czemiezowa prace nad nowym myśliwcem potrwają siedem do ośmiu lat.

(rbth.com)

Dmitriy Pichugin via Wikimedia Commons, na licencji GNU Free Documentation License, Version 1.2