11 maja do portu Bahía Blanca wszedł statek Lily Auerbach z ładunkiem pięciu samolotów Super Étendard Modernisé zakupionych we Francji przez Argentynę. Samoloty kosztowały około 14 milionów euro. Argentyńczycy przedstawili plan na wykorzystanie nowo pozyskanych samolotów.

Wszystkie pięć maszyn wejdzie w skład 2. Eskadry Myśliwsko-Uderzeniowej Lotnictwa Morskiego stacjonującej w Base Aeronaval Comandante Espora w Bahía Blanca. Chociaż jednostka funkcjonowała nieprzerwanie, od 2011 roku nie wykonywała lotów z powodu braku części zamiennych do Super Étendardów. Teraz wraz z samolotami Argentyna pozyskała również pokaźny pakiet części, które zostaną wykorzystane do przywrócenia do lotów argentyńskich samolotów.

Najpierw loty rozpoczną dwa samoloty pofrancuskie, które zostaną wykorzystane do szkolenia pilotów. Następnie zostaną wznowione loty na pozostałych trzech maszynach odebranych w maju. Chociaż są one zmodernizowane i nowocześniejsze niż Super Étendardy już posiadane przez Argentynę, jednocześnie mają znacznie więcej wylatanych godzin i czas ich służby nie będzie zbyt długi.

Po całkowitym wyczerpaniu resursów pięciu kupionych ostatnio samolotów ich zaawansowana awionika zostanie przełożona do kadłubów samolotów posiadanych przez Argentynę od dawna, dzięki czemu te będą mogły latać jeszcze wiele lat. Pofrancuskie samoloty mają możliwości użycia zasobnika celowniczego Damocles i przenoszenia bomb kierowanych laserowo oraz są wyposażone w system łączności Saturn Have Quick.

Zobacz też: Czterdzieści lat Super Étendardów

(Airforces Monthly 7/2019)

Martín Otero, Creative Commons Attribution 2.5 Generic