Israel Aerospace Industries przyspiesza rozwój naziemnego rakietowego systemu antybalistycznego Chec 3. Jest to spowodowane pracami nad irańskim programem nuklearnym i wątpliwościami co do jego pokojowej natury. Pułkownik Aviram Hasson, który kieruje projektem, powiedział, że koncentruje się na opracowaniu konstrukcji zdolnej zlikwidować pociski rakietowe uzbrojone w głowice nuklearne. Słowa te padły na konferencji na temat zagrożeń we współczesnym świecie zorganizowanej w Tel Awiwie przez Instytut Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym.

System Chec 2, który jest obecnie wykorzystywany przez izraelskie wojsko, stosuje się do zwalczania taktycznych pocisków balistycznych klasy SRBM i MRBM. Jego niedoskonałość polega jednak na tym, że zniszczenie nadlatującego pocisku odbywa się w terminalnej fazie lotu. Reasumując: do neutralizacji dochodzi w najniższej warstwie obrony antybalistycznej. Nowo opracowywany kompleks rakietowy będzie niszczył wrogie pociski znacznie wcześniej i stanie się wartościowym uzupełnieniem już istniejącego systemu obrony przeciwrakietowej.

Już pod koniec lutego bieżącego roku Ministerstwo Obrony Izraela poinformowało o zakończonych sukcesem testach najnowszej z rakiet wchodzących w skład systemu Chec (Strzała). Do wykonania udanej próby doszło podczas wspólnych ćwiczeń ze Stanami Zjednoczonymi w bazie lotniczej Palmachin. Amerykańska administracja finansuje wespół z Izraelem prowadzone aktualnie prace rozwojowe tego rodzaju broni. Między innymi dzięki temu posuwają się one w szybkim tempie.

Według wypowiedzi urzędników z resortu obrony testy nowej rakiety przechwytującej są „kamieniem milowym w rozwoju systemu Chec 3”. Jego zadaniem jest obrona Izraela przed atakiem ze strony irańskich rakiet balistycznych Shahab-3. Według niektórych źródeł mogą one zostać uzbrojone w głowicę z ładunkiem nuklearnym, a ich zasięg (dwa tysiące kilometrów) sprawia, że Izrael znajduje się w polu rażenia.

Wprowadzenie do służby jest zaplanowane na lata 2015–2016. Zasięg systemu Chec 3 prawdopodobnie będzie wynosił ponad 2,3 tysiąca kilometrów (1500 mil), czyli znacznie więcej niż obecnie używany wariant Chec 2.

(armyrecognition.com)