20 marca 2019 roku w Starokonstantynowie, w obwodzie chmielnickim, zorganizowano uroczyste przekazanie ukraińskim siłom zbrojnym 420 jednostek sprzętu wojskowego. W uroczystości wziął udział prezydent Petro Poroszenko. Obok czołgów T-64BW, transporterów opancerzonych BRDM-2 i BTR-3, a także jednego samolotu myśliwskiego MiG-29MU1, Ukraińscy żołnierze odebrali niedawno pozyskanie rozpoznawczo-uderzeniowe bezzałogowe statki latające Bayraktar TB2.

Łącznie Kijów otrzyma sześć Bayraktarów TB2 wraz z dwoma kontenerowymi stanowiskami kierowania i ponad 200 pociskami. O pozyskaniu bezzałogowców tego typu poinformowano w styczniu, ale pierwsze przecieki w mediach pojawiły się w listopadzie 2018 roku.

Drony dostarczono na Ukrainę na początku marca. Trafiły tam wraz z kontenerowym stanowiskiem kierowania, modułami przenośnymi, sprzętem dodatkowym i uzbrojeniem. Przyjęcie do służby poprzedziły testy poligonowe maszyn w powietrzu. Drony startowały z lotniska w Starokonstantynowie, zadania zaś wykonywały na poligonie w Żytomierzu. Wykonywały loty w różnego rozpoznawcze, wskazywały cele dla artylerii, a także samodzielnie wykonywały naloty na cele naziemne. Według ukraińskich ekspertów próbne strzelania wykazały dużą dokładność prowadzonego ognia, gdyż odchylenie wynosiło poniżej jednego metra.

Niebawem Bayraktary trafią na wyposażenie żołnierzy biorących udział w Operacji Sił Połączonych (Operacija objednanych sył, OOS) na wschodzie kraju. Będą tam wykonywać zadania z zakresu rozpoznania wrogich sił, operacje bojowe, a także służyć do wskazywania celów artylerii.

Bayraktar TB2 jest taktycznym bezzałogowcem klasy MALE o długości 6,5 metra i rozpiętości 12 metrów, osiągającym długotrwałość lotu 24 godziny i 34 minuty oraz pułap 8000 metrów. Może poruszać się w zasięgu 150 kilometrów od stanowiska kierowania. Prędkość przelotowa to 130 kilometrów na godzinę, zaś maksymalna – ponad 220 kilometrów na godzinę.

Masa startowa drona to 650 kilogramów. Napędzany jest silnikiem tłokowym Rotax 912 o mocy 100 koni mechanicznych. Na czterech węzłach umieszczonych pod skrzydłami można zainstalować uzbrojenie o łącznej masie ponad 75 kilogramów. Maszynę zintegrowano z kierowanymi pociskami przeciwpancernymi oraz kierowanymi laserowo bombami ślizgowymi MAM-L i MAM-C. Maszyny ukraińskie są najprawdopodobniej uzbrojone w bomby MAM-C.

Bayraktar TB2 trafił do produkcji seryjnej w 2011 roku, zaś od 2015 roku drony te wykorzystywane są przez żołnierzy tureckich sił zbrojnych. Obecnie na stanie znajduje się 75 takich bezzałogowców. Część z nich służbę pełni w południowo-wschodniej Turcji, północnej Syrii i w Iraku. Ogółem siły zbrojne mają odebrać 151 zestawów. Bayraktar TB2 znajdzie się również w służbie katarskich sił zbrojnych, gdyż Doha zamówiła sześć takich systemów w marcu 2018 roku.

Zobacz też: Ukraińcy zaprezentowali bwp BMP-M1S

(airrecognition.com, armyrecognition.com, informacja prasowa Ukroboronpromu)

materiały prasowe Ukroboronpromu