Trwają przygotowania do pierwszego lotu nowego samolotu wielozadaniowego JAS 39E Gripen. Oblot zaplanowany jest na drugi kwartał bieżącego roku i, jak mówią przedstawiciele producenta, wszystko wskazuje na to, że termin zostanie dotrzymany. Natomiast w przyszłym roku rozpoczną się dostawy silników GE Aviation F414 przeznaczonych dla szwedzkich i brazylijskich myśliwców.

– Jak na razie wszystko idzie zgodnie z planem i jest bardzo obiecujące – powiedział Jerker Ahlqvist z Saaba.

Do pierwszego lotu przeznaczony jest prototyp o numerze 39-8 (na zdjęciu), który w ubiegłym roku wykonywał próbne kołowania z małą prędkością. Obecnie przechodzi on fazę testów naziemnych, które koncentrują się na sprawdzeniu poprawności działania oprogramowania. Drugi prototyp Gripena E znajduje się w końcowej fazie montażu.

Jeśli chodzi o oprogramowanie, Ahlqvist chwali decyzję o zaprojektowaniu jego architektury w oparciu o aplikacje z rynku cywilnego. – Widzimy, że wszystkie potrzebne zmiany w oprogramowaniu możemy zrobić bardzo szybko – powiedział. – Możemy wprowadzić zmianę, a następnie wgrać oprogramowanie do samolotu w ciągu kilku dni. Wcześniej zajęłoby to tygodnie, a nawet miesiące. Dzięki temu mamy pewność, że program testów będzie realizowany na czas.

(flightglobal.com)

materiały prasowe Saaba