Litwa, Łotwa i Estonia przygotowują się do wzięcia udziału w międzynarodowych ćwiczeniach Saber Strike 13, które odbędą się w dniach 3–14 czerwca. Obecnie do tych krajów spływa uzbrojenie, które będzie nieodzowne do sprawnego przeprowadzenia szkolenia.

Sprzęt jest transportowany drogą morską na pokładach ORP Lublin i ORP Poznań z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W piątek dotarł do miejscowości Paldijskij, a następnie w eskorcie estońskiej żandarmerii został przewieziony do Tapy. Pozwoli on na skonstruowanie wysuniętego stanowiska dowodzenia poza obszarem głównej bazy. Do tego będą potrzebne kontenery, kabiny i naczepy oraz inny sprzęt wojskowy (na przykład anteny).

Również w piątek do Podbrodzia na Litwie dotarł pociąg, przywożąc z Niemiec amerykański sprzęt wojskowy, w tym pojazdy opancerzone, ciężarówki i jednostki wsparcia medycznego.

Tradycja ćwiczeń Saber Strike w krajach bałtyckich ma już kilkuletnią historię, jednak po raz pierwszy wezmą w nich udział żołnierze z Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Szkolenia mają charakter sztabowo-dowódczy i zostaną zorganizowane przez dowództwo wojsk amerykańskich w Europie.

Udział w nich weźmie około dwóch tysięcy żołnierzy i cywilów reprezentujących, poza Wielonarodowym Korpusem Północno-Wschodnim, trzy państwa bałtyckie, Stany Zjednoczone, Finlandię, Norwegię, Polskę i Wielką Brytanię.

Kwatera Główna znajdzie się na Litwie, natomiast w Estonii zgrupują się siły powietrzne i Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni. Łotwa będzie gospodarzem praktycznej części ćwiczeń. Szkolenie będzie się opierać na scenariuszu skonstruowanym na bazie artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego i będzie zakładać symulację ataku na jedno z państw sojuszu. Celem będzie zaplanowanie wspólnej obrony.

(en.rian.ru)