Powoli, ale stanowczo nadchodzi nowa epoka w lotnictwie sił morskich Stanów Zjednoczonych. Eskadra VMFA-122 „Flying Leathernecks”, przypisana do bazy MCAS Yuma w Arizonie, z końcem marca pochwaliła się na oficjalnej stronie amerykańskiej piechoty morskiej pierwszymi lotami na swoich własnych F-35B (na zdjęciu) już bez nadzoru instruktorów z jednostki szkoleniowej.

Tymczasem Navy Times donosi, że w grudniu ubiegłego roku eskadra VFA-147 „Argonauts”, stacjonująca w NAS Lemoore w Kalifornii, wykonała ostatnie loty na F/A-18E i rozpoczęła proces przezbrojenia na F-35C. VFA-147 ma stać się w 2019 roku pierwszą w pełni bojową jednostką Lightningów II w US Navy i na tę chwilę jedyną, która otrzymała nowe maszyny w miejsce Super Hornetów.

Samoloty tej właśnie eskadry będą pierwszymi F-35C, które wypłyną w rejs bojowy w 2021 roku na pokładzie lotniskowca USS Carl Vinson (CVN 70). W tym samym roku maszyny tego typu mogą też pojawić się w bazie MCAS Iwakuni w Japonii. Rok później na pokład innego lotniskowca, w składzie skrzydła CVW-11, trafić ma pierwsza eskadra F-35C US Marine Corps, VMFA-314 „Black Knights”.

Zobacz też: Dwie amerykańskie grupy desantowe z F-35B na morzu

(marines.mil, navytimes.com)

US Marine Corps / Sgt. Allison Lotz