W przyszłym roku do arsenału jądrowego Rosji trafią dwadzieścia dwa międzykontynentalne pociski rakietowe (ICBM) zarówno w wersji stacjonarnej (silosy), jak i mobilnej.

– Będziemy kontynuować modernizację wyposażenia Strategicznych Wojsk Rakietowych, a w szczególności pocisków międzykontynentalnych, które stanowią główny składnik strategicznego odstraszania nuklearnego – skonkludował prezydent Władimir Putin na spotkaniu poświęconemu rozwojowi tego rodzaju sił zbrojnych.

Putin nie określił typu nowych pocisków, ale wiele wskazuje na to, że będą nimi zmodernizowane stacjonarne i mobilne RS-24 Jars. Są to międzykontynentalne pociski balistyczne zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych. Mimo tajności wielu danych technicznych tej broni mówi się o ich praktycznej niewykrywalności przez radary przeciwnika i zdolności do uderzenia w kilka celów jednocześnie. Pociski RS-24 Jars występują w wersji mobilnej (są transportowane na platformach), jak również rozmieszcza się je w silosach. Dysponują trzystopniowym napędem na stałe paliwo rakietowe. Ich zasięg to około 10,5 tysiąca kilometrów. Do 2016 roku razem z pociskami balistycznymi Topol-M będą stanowić trzon naziemnego komponentu rosyjskiego arsenału nuklearnego (80% całości).

Według czerwcowego raportu Biuletynu Naukowców Atomistów Rosjanie mają 326 międzykontynentalnych pocisków, co daje około 1050 głowic. Zgodnie z postanowieniami tak zwanego nowego START-u w posiadaniu każdej strony może się znaleźć 1550 głowic nuklearnych w linii, czyli gotowych do natychmiastowego użycia. Według niedawnego raportu Komitetu Obrony w sprawie projektu budżetu federalnego na lata 2014–2016 Rosja planuje zwiększyć roczne wydatki na broń jądrową o ponad 50% w ciągu najbliższych trzech lat. Ruch ten spowodowany jest planami wycofania ze służby większości przestarzałego sprzętu, a mianowicie pocisków międzykontynentalnych RS-36M (w kodzie NATO: SS-18 Satan), UR-100N (w kodzie NATO: SS-19 Stiletto) i RT-2PM Topol (w kodzie NATO: SS-25 Sickle). Do 2021 roku zastąpią je RS-12M1 Topol-M i RS-24 Jars.

(en.rian.ru)