Włoska Guardia di Finanza wykryła przemyt 700 kilogramów papierosów na pokładzie małego okrętu transportowego włoskiej marynarki wojennej Caprera. Okręt wracał z Libii, gdzie przez 108 dni pomagał lokalnej marynarce wojennej i straży wybrzeża w walce z przemytem ludzi do Europy.

Funkcjonariusze policji skarbowej wkroczyli na pokład okrętu 16 lipca, zaraz po wejściu jednostki do portu w Brindisi. Lokalna prokuratura od dwóch miesięcy prowadzi śledztwo w sprawie przemytu i ma już wytypowanych kilku podejrzanych z załogi okrętu. Jeden z marynarzy został zatrzymany z torbą zawierającą dwanaście paczek. Łącznie 3600 paczek papierosów było umieszczonych w siedemdziesięciu dwóch kartonach. Kontrabanda została przewieziona do kapitanatu portu, a następnie do depozytu.

Dowództwo marynarki wojennej natychmiast poinformowało o sprawie prokuraturę wojskową w Neapolu i prokuraturę cywilną w Brindisi. Oba dochodzenia ciągle trwają. Ponadto marynarka wojenna prowadzi wewnętrzne dochodzenie mogące zakończyć się karami dyscyplinarnymi dla osób odpowiedzialnych.

Zobacz też: Fregaty Olivier Hazard Perry do zwalczania przemytu?

(repubblica.it)

Piergiuliano Chesi, Creative Commons Attribution 3.0 Unported