Rosyjski atomowy okręt podwodny K-152 Nierpa (projektu 971 Szczuka-B, oznaczenie NATO „Akula II”) zostanie przekazany Indiom nie 19 stycznia, jak planowano, ale dopiero pod koniec miesiąca, poinformowała strona rosyjska.

Zgodnie z umową z 2008 roku Nierpa ma zostać wydzierżawiona Indiom na okres dziesięciu lat za łączną kwotę około 670 milionów dolarów. Podczas służby w indyjskiej marynarce wojennej okręt ma nosić nazwę Chakra. W ramach tej samej umowy Indie mają wydzierżawić jeszcze jedną Szczukę-B, do tej pory nie sprecyzowano jeszcze konkretnej jednostki i czasu dzierżawy. Trening indyjskiej załogi rozpoczął się w sierpniu 2010 roku, 1 stycznia bieżącego roku dowódca WMF adm. Władimir Wysocki poinformował, że hinduscy marynarze są już w pełni przygotowani do obsługi jednostki.

Mocarstwowe aspiracje i stała rywalizacja z Chinami sprawiają, że Indie są zdeterminowane zbudować flotę atomowych okrętów podwodnych. Dehli nauczone jednak doświadczeniami ChRL zrezygnowało z samodzielnego opracowywania takich jednostek i zdecydowało się najpierw wyszkolić załogi oraz wydzierżawić takie jednostki, a dopiero później przystąpić do ich budowy. Wraz z wprowadzeniem Chakry do służby Indie dołączą do ekskluzywnego klubu posiadaczy jednostek tej klasy (obecnie są to Stany Zjednoczone, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Chiny).

Należy wspomnieć, że w 2008 na pokładzie Nierpy zdarzył się wypadek, w którym zginęło dwudziestu, a rannych zostało dwudziestu jeden członków załogi. Przyczyną było przypadkowe uruchomienie się podczas zanurzenia systemu przeciwpożarowego, w efekcie czego miało dojść do uwolnienia trujących gazów (dibromotetrafluoretan). Po remoncie jednostka wróciła do Floty Oceanu Spokojnego, gdzie rozpoczęły się przygotowania do przekazania Indiom.

(rian.ru)

US Navy