Zastępca komendanta US Marine Corps odpowiedzialny za prace rozwojowe, generał broni Eric L. Smith, oświadczył 11 marca podczas zebrania senackiej komisji obrony, że w czerwcu mają się odbyć testy nowego naziemnego systemu obrony nadbrzeżnej. Navy/Marine Expeditionary Ship Interdiction System (w skrócie NMESIS), który w najbliższym czasie ma trafić na wyposażenie marines, będzie się składał z dwóch elementów: pocisku przeciwokrętowego RGM-184A (znanego szerzej jako Naval Strike Missile), stopniowo wdrażanego na wyposażenie amerykańskich sił zbrojnych, i platformy startowej Remotely Operated Ground Unit Expeditionary Fires (ROGUE-Fires).

Na potrzeby tego systemu NSM otrzyma oznaczenie Ground-Based Anti Ship Missile (GBASM). Jego zaletą jest przede wszystkim mniejsza masa pocisku w porównaniu ze stosowanymi dotychczas w US Navy pociskami RGM-84 Harpoon przy pasywnym naprowadzaniu na cel i z głowicą bojową o porównywalnej masie materiału wybuchowego.

Sam „strzelający łotr” ma być bezzałogową odmianą opancerzonego samochodu ciężarowo-terenowego Oshkosh L-ATV, uzupełniającą cięższe wyrzutnie rakietowe M142 HIMARS. Pierwotnie bezzałogowa wyrzutnia miała zostać zintegrowana z uzbrojeniem kompatybilnym z systemami MLRS i HIMARS, czyli pociskami rakietowymi kalibru 227 milimetrów. Obecnie jest już pewne, że ROGUE-Fires ma być przede wszystkim przeznaczony do zwalczania celów nawodnych, co może wpisywać w założenia potencjalnego konfliktu zbrojnego z Chinami, który mógłby się rozegrać na Pacyfiku.

Zgodnie z koncepcją EABO (Expeditionary Advance Base Operations) walki na licznych wysepkach Pacyfiku byłyby prowadzone w oparciu o niewielkie siły marines. NMESIS byłby w takich warunkach jedną z podstaw przejmowania kontroli na archipelagach Oceanu Spokojnego, a niewielka masa ROGUE-Fires będzie pozytywnie wpływać na możliwość transportu wyrzutni między wyspami drogą morską lub powietrzną. Do tego nie można wykluczyć, że z takimi jednostkami będą współpracować okręty wielozadaniowe typu LCS, które również zostaną wyposażone w pociski NSM.

Prace rozwojowe nad systemem NMESIS mają zakończyć pomiędzy rokiem 2022 a 2024, przy czym Korpus Piechoty Morskiej spodziewa się produkcji trzydziestu sześciu pocisków przeciwokrętowych RGM-184A rocznie.

Zobacz też: Kolejny kontrakt na ACV dla USMC

(news.usni.org, marinecorpstimes.com)

US Navy / Kenneth Rodriguez Santiago