Irańskie media poinformowały, że Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej dysponuje pociskiem o nazwie Azaraksz (Błyskawica), który jest niemal identyczny z amerykańskim AIM-9 Sidewinderem. Najciekawsze jest to, że powstał on jako pocisk przeciwczogłowy, a więc o diametralnie innym przeznaczeniu niż amerykański pierwowzór klasy powietrze–powietrze.

Prezentacja nowego osiągnięcia irańskiego przemysłu obronnego odbyła się podczas uroczystości otwarcia śmigłowcowego centrum badawczego i zakładów remontowych. Obecny był dowódca Pasdaranów Mohammad Ali Dżafari i inni dowódcy irańskich sił zbrojnych.

Azaraksz waży 70 kilogramów, ma długość nieco ponad 3 metry i średnicę 127 milimetrów. Zasięg wynosi 10 kilometrów, prędkość maksymalna – 550 metrów na sekundę. Naprowadzany jest termicznie i przenoszony będzie na zewnętrznych pylonach śmigłowców AH-1J lub ich lokalnych kopii, Tufanów 1. Wykorzystywany będzie do niszczenia celów opancerzonych.

Pod względem wyglądu i wymiarów Azaraksz jest bardzo podobny do pocisku AIM-9B. Jest długi i wąski, ma krótkie przednie i dłuższe tylne stabilizatory. Długość jest podobna, średnica – identyczna, zaś waga – zbliżona. Azaraksz z całą pewnością był rozwijany na bazie Sidewindera, importowanego jeszcze przed rewolucją z 1979 roku, i jego lokalnej kopii, czyli Fattera, wykorzystującego korpus produkcji amerykańskiej i irańską awionikę.

Zobacz też: Iran wyremontował kolejnego Tomcata

(popularmechanics.com, mehrnews.com)

Shahram Sharifi, GNU Free Documentation License, Version 1.2