US Air Force przebazowało sześć bombowców B-52H Stratofortress do angielskiej bazy lotniczej RAF Fairford. Będą one wykonywać loty ćwiczebne w strefie odpowiedzialności United States Air Forces in Europe – Air Forces Africa. Maszyny wysłane do Anglii należą do 23. Eskadry 5. Skrzydła Bombowego z Minot Air Force Base w Dakocie Północnej.

Bombowce leciały w trzech parach, posługiwały się znakami wywoławczymi Tore51/52, Tore53/54 i Tore55/56. Wylądowały w Fairfordzie po godzinie 7.00 czasu lokalnego.

Misje realizowane pod szyldem Bomber Task Force służą wielorakim celom. Z jednej strony pozwalają załogom poznać bliżej charakterystykę potencjalnego teatru działań wojennych (co w przypadku bombowców US Air Force oznacza praktycznie całą półkulę północną). Z drugiej strony służą ćwiczeniu interoperacyjności z sojusznikami. Z trzeciej – mogą stanowić sygnał ostrzegawczy dla państw takich jak Rosja i Chiny.

Do tej pory w ramach wszystkich misji Bomber Task Force zrealizowano już ponad dwieście samolotolotów. Co ciekawe, oświadczenie prasowe USAFE-AFAFRICA wyraźnie podkreśla, że misje te pokazują gotowość i zdolność amerykańskiego lotnictwa do działania i wspierania sojuszników niezależnie od pandemii COVID-19.

Poprzednia wizyta Stratofortressów w RAF Fairford odbyła się w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas bombowce z Barksdale Air Force Base w Luizjanie zawitały między innymi nad Morze Barentsa.

Zobacz też: Próby F-15 i F-16 z zasobnikiem Legion

(af.mil)

US Air Force / Airman 1st Class Jan K. Valle