Prywatna firma wojskowa Draken International przebazowała jedenaście samolotów L-159 do bazy Nellis w Nevadzie. Samoloty będą tam pełniły rolę agresorów. L-159 dołączyły tam do trzynastu A-4, wykorzystywanych już przez Drakena.

Draken wykorzystuje operacyjnie L-159 od stycznia tego roku. Jako pierwszy skorzystał z ich usług korpus piechoty morskiej w czasie ćwiczeń Agile Lightning. Współpraca z USAF rozpoczęła się w kwietniu w czasie ćwiczeń z 57. Skrzydłem w Nellis. L-159 wykorzystywane przez Drakena to jedyne samoloty znajdujące się w prywatnych rękach wyposażone w nowoczesny wielofunkcyjny radar pokładowy. W tym przypadku jest to FIAR Grifo.

Draken wykonuje usługi na rzecz US Air Force od grudnia 2015 roku. W tym czasie zrealizował ponad 2500 lotów w czasie ponad 4000 godzin. Do końca bieżącego roku flota firmy wzrośnie do dwudziestu jeden L-159. Przedstawiciel spółki twierdzi, że dzięki jej usługom siły zbrojne zaoszczędziły na szkoleniu ponad 150 milionów dolarów.

Draken wykorzystuje L-159 także w Europie. W czerwcu cztery maszyny przeleciały przez Atlantyk do Holandii, gdzie w Leeuwarden wzięły udział w szkoleniu dowódców kluczy z Holandii, Belgii, Norwegii, Danii i Portugalii na kwalifikowanych oficerów uzbrojenia.

(combataircraft.net)

Maciej Hypś, Konflikty.pl