US Army poinformowała, że na tegorocznym międzynarodowym forum przemysłu obronnego AUSA 2019 w Waszyngtonie pojawi się prototyp przeciwlotniczego Strykera. O planach stworzenia samobieżnego przeciwlotniczego zestawu artyleryjsko-rakietowego IM-SHORAD informowano już w październiku 2017 roku.

Pojazd opracowały przedsiębiorstwa Leonardo DRS i Mooga. Uzbrojony jest w bezzałogową wieżę z armatą automatyczną M230 kalibru 30 milimetrów oraz wyrzutniami pocisków FIM-92 Stinger i przeciwpancernymi pociskami kierowanymi AGM-114 Hellfire. Do wykrywania i śledzenia celów wóz wyposażono w radar i głowicę optoelektroniczną.

W przyszłości wóz otrzyma broń laserową i być może inne pociski, nowszej generacji. W tym roku na uzbrojenie US Army trafi dziewięć prototypów. Do 2024 roku docelowo ma powstać dziesięć batalionów dysponujących łącznie 144 zestawami. Stopniowo wycofywane będą zestawy AN/TWQ-1 Avenger na podwoziu M1097 HMMWV.

Oznaczać to będzie zamknięcie luki w zdolnościach US Army w zakresie posiadania zestawów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu. Ich wykorzystanie jest niezbędne w celu zwalczania bezzałogowców na bliskim dystansie.

Zobacz też: Tajlandia otrzyma sześćdziesiąt Strykerów

(insidedefense.com, defence-blog.com)

Raytheon