Według danych niemieckiej policji około 2500 osób, a wedle organizatorów wydarzenia dwukrotnie więcej, wzięło udział 9 września w demonstracjach przeciwko obecności amerykańskiej bazy lotniczej w Ramstein na południowym zachodzie Niemiec.

Manifestację zorganizowała berlińska organizacja Stopp Air Base Ramstein. Zdaniem aktywistów baza, będąca ogniwem przekazu danych telemetrycznych pomiędzy amerykańskimi dronami działającymi nad Bliskim Wschodem i Afryką a ich operatorami w Stanach Zjednoczonych, służy dokonywaniu niezgodnych z prawem międzynarodowym „pozasądowych egzekucji” osób podejrzewanych o związki z terroryzmem.

Baza Ramstein jest miejscem stacjonowania 86. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, wyposażonego między innymi w samoloty C-130J Hercules, oraz ponad pięćdziesięciu tysięcy żołnierzy US Air Force i US Army wchodzących w skład jednostek sztabowych, logistycznych i łączności. Szacuje się, że jej działalność ma wpływ na funkcjonowanie stu amerykańskich placówek wojskowych na całym świecie.

Problemy medialne bazy zaczęły się w 2013 roku, gdy były operator bezpilotowca, sierżant sztabowy USAF-u Brandon Bryant, wyjawił publicznie, że Ramstein jest dla Amerykanów hubem umożliwiającym łączność z dronami wykonującymi misje bojowe w Afganistanie, Somalii, Pakistanie i Jemenie. W latach 2014–2015 sprawę nagłośniły niemieckie media. Co najmniej od 2015 roku organizowane są protesty.

Przy okazji tegorocznej manifestacji Oskar Lafontaine, były szef lewicowej partii SPD, wygłosił mowę o charakterze antywojennym i przeciw rozprzestrzenianiu broni nuklearnej. Mówił, że „żaden farmer w Stanach Zjednoczonych nie chce wojny z Koreą Północną, a żaden rolnik uprawiający ryż nie chce wojny z USA”. Broń nuklearną określił zaś jako „monstra, które powinny zostać wygnane z tej planety”.

W ubiegłym miesiącu rzecznik 86. Skrzydła podpułkownik Joel Harper oficjalnie oświadczył, że „żadne dane do działań dronów nie są transmitowane przez Ramstein”, a żadne operacje z użyciem bezpilotowców nie są z tej bazy wykonywane ani kierowane.

Zobacz też: US Army i US Air Force mają za mało operatorów dronów

(military.com, stripes.com, ramstein-kampagne.eu)

US Air Force / Staff Sgt. Tyrona Lawson