Byli rebelianci walczący w wojnie domowej w Wybrzeżu Kości Słoniowej zablokowali drogę na południe od miasta Bouaké. Trasa ta należy do najważniejszych szlaków komunikacyjnych w zachodniej części kontynentu umożliwiając transport towarów z Mali i Burkina Faso na afrykańskie wybrzeże. Protestujący domagają się wypłat dodatków do pensji za lata 2007–2012, kiedy to walczyli w wojnie domowej.

Kilkuset zamaskowanych i uzbrojonych demonstrantów zablokowało dostęp do jednego z najważniejszych ośrodków handlu Wybrzeża Kości Słoniowej. Po kilkugodzinnych negocjacjach z przedstawicielami rządu droga była ponownie przejezdna. Zdaniem reprezentantów byłych partyzantów urzędnicy zgodzili się na zorganizowanie spotkania liderów ruchu z prezydentem Alassane’em Ouattarą.

Szacuje się, że spełnienie żądań byłych bojowników może kosztować budżet państwa około 160 milionów USD. Należy pamiętać, że z powodu spadku ceny kakao na światowych rynkach rząd musiał dokonać redukcji wydatków budżetowych o mniej więcej 10 procent.

Zobacz też: Koniec misji ONZ w Wybrzeżu Kości Słoniowej

(reuters.com)

Zenman, na licencji GNU Free Documentation License, Version 1.2 or any later