General Dynamics Land Systems wybrał firmę Kongsberg jako przyszłego dostawcę modułów uzbrojenia dla amerykańskich Strykerów w Europie. Pojazdy otrzymają zdalnie sterowaną wieżyczkę Protector Medium Caliber Remote Weapon Station z działem kalibru 30 milimetrów.

– Jest to kamień milowy dla naszych najnowszych innowacji dziedzinie modułów uzbrojenia średniego kalibru i mamy zaszczyt wspierać US Army i General Dynamics Land Systems w ich działaniach – powiedział Walter Qvam, prezes i dyrektor generalny Kongsberga.

Kongsberg rozpoczął współpracę z General Dynamics Land Systems, producentem Strykerów, w 2008 roku. Jest dostawcą między innymi modułów uzbrojenia M151 RWS, w które są obecnie wyposażone pojazdy Stryker. Norweska firma od 2001 roku wyprodukowała ponad siedemnaście tysięcy egzemplarzy zdalnie sterownych modułów uzbrojenia różnych typów. Ponadto dostarczyła uzbrojenie do siedemnastu krajów.

Amerykańskie Strykery stacjonujące w Europie są względnie lekko uzbrojone. Załogi otrzymały do dyspozycji karabiny maszynowe kalibru 12,7 milimetrów. Zgodnie z żądaniami dowództwa US Army 2. pułk kawalerii otrzyma uzbrojenie w postaci automatycznego działa kalibru 30 milimetrów. Dzięki temu zwiększy się zakres celów, które będą mogły być zniszczone przez załogi Strykerów. W zakres ten wejdą lekko opancerzonych pojazdy bojowe. W pierwszym rzucie przewiduje się przezbrojenie około osiemdziesięciu pojazdów.

Protector Medium Caliber Remote Weapon Station to konstrukcja modułowa, która obsługuje działa automatyczne kalibru od 20 do 50 milimetrów. Jako dodatkowe uzbrojenie stosuje się karabin maszynowy kalibru 5,56 lub 7,62 milimetra. Podsystemami Protector MCRWS są stabilizowana platforma, system kierowania ogniem i moduły sterowania. Jest kompatybilna z automatycznymi granatnikami kalibru 40 milimetrów, a także pociskami przeciwpancernymi Javelin i Hellfire.

Działo zastosowane w wieżyczce Protector MCRWS może być też łatwo przystosowane do używania amunicji kalibru 40 milimetrów (Super 40). Pożytecznym rozwiązaniem jest zastosowanie amunicji podawanej beztaśmowo. W zamyśle ma to zwiększyć niezawodność procesu ładowania. Ponadto wieżyczka może być skonfigurowana jako system pojedynczego lub podwójnego użytkownika i pracować w trybie łowca-zabójca, polegającym na tym, że dowódca lokalizuje i identyfikuje cel, zaś po podjęciu decyzji o jego zniszczeniu przekazuje uchwycony obraz na wyświetlacz działonowego, który dalej namierza go dokładnie i odpala w jego kierunku pocisk.

(kongsberg.com; fot. TSGT MIKE BUYTAS, USAF, domena publiczna )