Rosyjskie przedsiębiorstwo państwowe Rosoboroneksport poinformowało 23 kwietnia o rozpoczęciu promocji kołowego transportera opancerzonego Bumierang na rynkach zagranicznych. Dyrektor generalny Rosoboroneksportu, Aleksandr Michiejew, oszacował wartość potencjalnych zamówień eksportowych na około jeden miliard dolarów.

– Wyjątkowość platformy polega na możliwości zabudowania na jej bazie szerokiej gamy pojazdów z różnego rodzaju uzbrojeniem i wyposażeniem – powiedział Michiejew. – Zainteresowanie Bumierangiem wyraziły państwa Afryki, Bliskiego Wschodu, Południowej i Środkowej Azji.

Na platformie Bumieranga opracowano do tej pory dwa pojazdy – transporter opancerzony K-16 i bojowy wóz piechoty K-17. Rosjanie planują również wprowadzić na wyposażenie wojsk lądowych niszczyciel czołgów z armatą kalibru 125 milimetrów i nosiciel wyrzutni pocisków przeciwlotniczych.

W wariancie transportera opancerzonego K-16 jest uzbrojony w karabin maszynowy kalibru 12,7 milimetra, zaś w przypadku bojowego wozu piechoty K-17 – w moduł wieżowy Bumierang-BM z armatą automatyczną 2A42 kalibru 30 milimetrów i dwiema wyrzutniami przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M133 Korniet-EM albo moduł AU-220M Bajkał z armatę automatyczną BM-57 kalibru 57 milimetrów i karabinem maszynowym PKMT kalibru 7,62 milimetra.

W grudniu 2019 roku prototypy obu wariantów przeszły wstępne próby terenowe. Wojenno-promyszlennaja kompanija – producent wozu – poinformowała, że testy zakończyły się pozytywnie. Pojazdy podlegały zmianom, w szczególności poszerzeniu uległ kadłub, poprawiła się pływalność, a ponadto pojawiła się możliwość montażu dodatkowego opancerzenia.

Powiększono również przedział desantowy, a zmiany mają wpłynąć pozytywnie na możliwość desantowania żołnierzy. W nowo produkowanych egzemplarzach, które mają trafić do testów państwowych (odkładanych w czasie), wprowadzono już zmiany projektowe. W Niżnym Nowogrodzie powstaje makieta, która poddawana będzie testom balistycznym i odporności na miny.

Zobacz też: OMFV zoptymalizowany przeciw Rosji

(polygonjournal.com, tass.com)

Dmitriy Fomin, CC BY 2.0